Unikátní konstrukce jičínského zimního stadionu z lepeného lamelového dřeva

Unikátní konstrukce jičínského zimního stadionu z lepeného lamelového dřeva

Jičínský zimní stadion chystá své otevření po zásadní rekonstrukci na nadcházející zimu. Unikátní dřevěná nosná konstrukce stavby, jejímž investorem je město Jičín a generálním dodavatelem společnost VCES a.s., již stojí. Realizovala ji trutnovská firma KASPER CZ, a je na svůj výtvor patřičně hrda.

Nosná konstrukce, jejíž rozpon je v příčném směru 42 a v podélném směru 72 metrů, je vyrobena z lepeného lamelového dřeva. Podle informací ředitele firmy KASPER CZ bylo použito ojedinělé technické řešení. „Hlavním nosným prvkem je  dvoukloubový rám profilu, který se nachází ve střední části konstrukce, a který je montážně rozdělen na tři části,“ vysvětluje David Kasper a dodává, že krajní pole rámu jsou oblouková, střední část sedlová, a jeho vzepětí je 9400 milimetrů.

Hala je na obou stranách ukončena půlobloukovou valbou tvořenou sedmi půlrámy profilu, jež jsou tvarově shodné s rámem hlavním. Největším prvkem je střední část hlavního rámu, která měří dvaadvacet metrů a váží téměř čtyři tuny. „Prostorovou tuhost zajišťují tři prstence ztužidel, které jsou doplněny v hlavní části hřebenovým ztužidlem a ocelovými táhly umístěnými ve dvou krajních polích hlavních rámů,“ rozvádí specifikace stavby Kasper, jenž uzavírá technický exkurz informací, že hlavní nosné spoje jsou řešeny pomocí osově zatížených vysokopevnostních šroubů, přičemž přenos sil do dřeva zajišťují osově namáhané vruty.

Se společností KASPER CZ spolupracovala na realizaci skeletu zimního stadionu rakouská firma WIEHAG Gmbh, která je pro trutnovské tradičním partnerem. „Wiehag zajišťoval výrobu prvků včetně opracovávání na CNC stroji, zároveň se z velké části podílel na vypracování dodavatelské dokumentace,“ upřesnil Kasper.

Samotná montáž, ke které bylo vzhledem k obtížným místním podmínkám zapotřebí využít tří současně spolupracujících jeřábů, trvala pouhé tři týdny. „Na tuto stavbu jsme hrdi z více důvodů. Samozřejmě už vzhledem k faktu, že se jedná v rámci dřevěných konstrukcí o velký projekt, ale rovněž proto, že jsme realizaci projektu zvládli v opravdu krátkém termínu. Já osobně jsem též velmi potěšen, když vidím, že vyrostla opravdu krásná stavba, a že se povedla. Proto věřím, že bude spokojen nejen investor, ale především lidé, kteří budou stadion v budoucnu využívat,“ uzavřel Kasper.

Zdroj: KASPER CZ