Obchod s čajem - nový zážitek vychutnávání čaje
Galerie(17)

Obchod s čajem – nový zážitek vychutnávání čaje

Partneři sekce:

Kamenný obchod Tea Mountain, přináší na scénu nový zážitek vychutnávání čaje, současné způsoby přípravy i tradiční degustaci. Martin Špimr a Ilona Pilčíková od začátku spolupráce s architekty z ateliéru A1 debatovali nový směr prezentace čaje a otevřeli tak místní, leckdy uzavřenou, kulturu čajovníků širší veřejnosti.

Pít čaj v čajovně je možné v klidu tmavé klenby, kupovat ho naopak ve světlé, zemité barvě interiéru. Prostor původního obchodu v Křižíkově ulici v pražském Karlíně je pomyslně rozdělen zlatou linkou na dvě části, která se vine téměř středem obchodu.

Dva světy, dvě atmosféry…

Černá omítka s příměsí uhlíků a slámy vytváří ambientní atmosféru, takže při vstupu je zákazník vytržen z ruchu ulice a může se usadit k degustaci, anebo se soustředit ve světlé prodejní polovině obchodu na nákup a prezentaci čajů. Sezení pod černou klenbou je u stolků doplněno ohořelým sloupem se zlacenou dutinou, odkud vystupuje žlutě zářivé světlo – je to malý reflektor, který objímá samostatnou atmosféru každého stolku. Prodejní pult a police s vystaveným zbožím jsou provedeny z jasanových fošen s výjimečnými detaily, jako je čajové moře z vloženého pískovce, což je jednoduše řečeno děrovaná deska, na které se připravuje čaj a z níž odlitá voda stéká snadno ze stolu, aniž by se musela utírat. Prodejní pult má také svůj světlený sloup, je totiž místem nejen k prodeji, ale i k degustaci. Mezi jemné detaily, které si vedle čajů může zákazník užívat až na druhý pohled, patří ohořelý kryt váhy nebo provazové úchyty otvorů pracovní desky. Vytříbený detail a prostá vrstevnatost patří mezi hlavní jmenovatele celého návrhu interiéru Tea Mountain.

Obchod s čajem Tea Mountain
Místo: Praha – Karlín, Křižíkova 488/115
Investor: Martin Špimr
Autoři: A1Architects – Lenka Křemenová, David Maštálka
Projekt: A1Architects
Dodavatel: ateliér Mánes – Jakub Vávra
Noren: Vít Svoboda a Alžběta
Grafika: Toman design
Užitná ploha: 55 m2
Realizace: listopad 2013
Studie: podzim 2013

Text: red
Foto: A1Architects – David Maštálka