Typy posuvných systémů a jejich využití
Galerie(5)

Typy posuvných systémů a jejich využití

Tradiční otočné dveře už dávno nejsou jediným způsobem řešení uzávěry stavebních otvorů v interiéru. Stále častěji se využívají posuvné systémy – a to nejen ve veřejných a administrativních budovách, ale i v interiérech určených pro bydlení.

Základní důvody k využití posuvných nebo zasouvacích dveří v interiéru jsou dva – jasná úspora místa a designový interiérový prvek, který ve spojení s kvalitními dveřmi dodá každému prostoru originální nádech. Technologicky nenáročný systém s vysokou přidanou hodnotou v oblasti úspory místa a hlavně splňující náročná estetická kritéria představují zasouvací dveře do stavebního pouzdra.

Posuvné dveře po zdi zabírají přibližně 0,1 m2 prostoru. Na trhu je celá řada posuvných systémů od různých výrobců. Ne všechny však splňují požadavky moderní architektury, která klade vysoké nároky na funkčnost a estetiku. Panuje obecná shoda, že ani u rekonstrukce, a už vůbec ne u novostaveb nelze akceptovat řešení s mohutnými vodicími lištami a nevzhlednými boxy ukrývající pojezdy. Navíc náročná klientela často vyžaduje atypická řešení a ve svých očekáváních bývá nekompromisní.

Atypická řešení
Architekti se v praxi, pokud jde o otvorové výplně, často setkávají s různými kombinacemi materiálů a designů, které komplikují jejich rozhodování. Dalším důležitým aspektem jsou dispoziční limity – orientace otvorů a jejich uspořádání v interiéru mnohdy vyžadují velmi citlivé řešení jejich výplní (z estetického i funkčního hlediska).

Výrobci proto hledají cesty, jak architektům a investorům jejich výběr ulehčit. Složitá situace nastává zejména v případě, že architekt pracuje s kombinací skleněných a dřevěných posuvných dveří nebo je potřeba do jednoho z posuvných systémů doplnit tichý doraz či synchronní otevírání a zavírání. Díky široké škále nabídky předních dodavatelů posuvných systémů však už dnes lze na trhu najít řešení pro každou alternativu. Proto je vhodné obracet se na renomované výrobce, kteří dokážou nabídnout vedle ověřené kvality i servis a odpovídající záruku.   

Stavební pouzdro pro zasouvací dveře
Stavební pouzdro je v podstatě plechová kapsa, kterou lze zabudovat do zdi nebo do sádrokartonu a která umožňuje zasouvání dveří jednokřídlých i dvoukřídlých, dřevěných i celoskleněných. K jeho instalaci vždy dochází v průběhu hrubých stavebních prací. Existuje několik variant lišících se nejen způsobem zavírání, ale i technickými a estetickými nároky, které splňují.

Základním typem je (v sortimentu firmy J.A.P. s označení Standard) nejběžnější typ stavebních pouzder pro zasouvací dveře: jednoduché pouzdro pro dveře jednokřídlé. Druhý typ (Komfort) je sestavou dvou stavebních pouzder navzájem spojených vodicí lištou. Každé pouzdro je určeno pro jedny jednokřídlé dveře, které se potom vysouvají proti sobě. Třetí možností je dvojité pouzdro, v němž jsou dvoje jednokřídlé dveře, které mohou uzavírat dva vedle sebe sousedící pokoje (každé křídlo jde na opačnou stranu – označení Unibox). Specifický systém představuje dvojité pouzdro, v němž jsou dvě dveřní křídla zavírající se jedním směrem paralelně za sebou. Pohyb dveřních křídel je pak synchronizován. Pro všechny typy pouzder je možno použít plné, prosklené i celoskleněné dveře a osadit je lze ve zděné i sádrokartonové příčce.

Ucelený posuvný systém pro montáž na zeď
Pokud z různých důvodů nelze využít zabudovaná pouzdra, existují posuvné systémy s montáží na zeď. Představují řešení všude tam, kde nejsou možné hrubé stavební práce, ale je nutná úspora místa. Největší výhodou posuvných systémů je, že i přestože jsou na různém stupni úrovně vybavení, mají jednotnou kvalitu a odpovídající design a mohou být použity jak pro celoskleněné, tak pro dřevěné dveře. Uvádíme různé druhy systémů pro různé podmínky (typová označení dle sortimentu firmy J.A.P.).

TRIX ZERO – základní hobby varianta, jejíž instalaci zvládne i šikovnější kutil. Čelní lišta je o šířce 5 cm v povrchové úpravě eloxovaný hliník a maximální váha jednoho dveřního křídla, kterou tento systém unese, je 45 kg.

TRIX ONE – čelní hliníková lišta má šířku 9 cm a je v povrchové úpravě kartáčovaná nerez. Její výška umožňuje schovat jak synchronní otevírání a zavírání, tak tichý doraz dveří. Maximální váha jednoho dveřního křídla, kterou tento systém unese, je 60 kg.

TRIX HEAVY
– čelní lišta má šířku 7 cm a je vyrobena z hliníku s povrchovou úpravou kartáčovaný hliník. K této variantě je dodáván tichý doraz pro zavírání i otevírání dveří. Jedno dveřní křídlo může vážit až 90 kg.

ROLLO – designová nerezová tyč o průměru 2,5 cm, po které jezdí nerezové kladky připevněné k dřevěným nebo celoskleněným dveřím. Jde o jedinou variantu posuvného systému bez předního krycího čela. Opět je možné synchronní otevírání a zavírání. Váha jednoho dveřního křídla může být až 80 kg.

Všechny uvedené systémy se dodávají v širokém spektru dezénů a jejich společným jmenovatelem jsou vysoké nároky na kvalitu výroby.

TEXT: Petr Paksi
FOTO: archiv J.A.P.
Autor je výkonný ředitel společnosti J.A.P.

“J.A.P.“ spol. s.r.o.
Nivky 67
750 02 Přerov
jap@japcz.cz 
www.japcz.cz
www.posuvnysystem.cz

–>–>