Patterned Tiles aneb obklady ve znamení vzorů
Galerie(17)

Patterned Tiles aneb obklady ve znamení vzorů

Partneři sekce:

Patterned tiles, tak jsou obecně nazývány vzorované obklady a dlaždice, jež jsou reprezentovány především retro vzory, geometrickými tvary a patchworkovými motivy. Ovšem nejde o ledajaké vzorování, toto nás vrací zpět v čase, dekory připomínají výrazná období minulosti a dodávají našim interiérům – moderním i historickým – atmosféru a styl.

Rozmanitost vzorovaných keramických obkladů a dlažeb, jež jsou v současnosti nabízeny v obchodní síti, je opravdu velká a je dána především rozvojem moderních technologií – pokud jde o dekory, hraje zde významnou roli především digitální tisk, kombinovaný s klasickými technologiemi – sítotiskem či rotačním tiskem. Výrobci tak mohou do svého sortimentu zařadit nejen zcela nové vzory, ale také reminiscence či repliky motivů z různých období minulosti.

Žádná plytká imitace

V současnosti nabízené vzory působí velmi dekorativně především proto, že je možné je tisknout ve vysokém rozlišení nejen na hladké, ale i na reliéfní povrchy. Vzorované retro obkladačky je možné použít v jakémkoli typu nemovitosti, ale největší radost z nich asi přece jen mají majitelé starých domů či bytů, kteří své příbytky i díky stylovým obkladům a dlažbám mohou opravit tak, aby zachovali atmosféru prostoru.

 

Motivy, o nichž je nyní řeč, v sobě vhodně kombinují geometrické linie a barvy – od jednoduchých dvoubarevných až po velmi hravé kombinace. Tak se například znovu v nabídce objevily prvorepublikové dekory v patchworkové sestavě Deco nebo Up, případné útulná majolika společnosti RAKO. Za pozornost stojí rozměry těchto dlaždic – dnes žádané 60 × 60 cm či 45 × 45 cm, a obkladů – 20 × 40 cm či 20 × 60 cm, které lze doplnit rozetami a bordurami.

Předností je také možnost uplatnění na stěny i na podlahu, mnoho variant designů lze použít ve velkých plochách nebo naopak jako doplněk v kombinaci s jednobarevnými druhy obkladů. I přes dokonalost použité technologie není záměrem vytvoření perfektní imitace – obklady získávají na osobitosti i díky záměrným nepřesnostem v dekoru.

Vzory nejen retro

Kolekce vzorovaných obkladů, určených jak do koupelen, tak i kuchyní a dalších prostor interiéru, nejsou omezeny pouze aplikací vzorů z již v minulosti existujících stylů, využívány jsou i grafitti, dnes využívané původní vzory získávají pestré barvy, obklady jsou nabízeny v matu i lesku, případně s patinou.

Nápadité výtvarné motivy odkazují nejen na 20. a 30. léta, ale i na pozdější stylově výrazná období minulého století. Dekory jsou uplatňovány samostatně či v kombinaci s jinými obklady, nabízeny jsou i v mozaikách. To vše umožňuje vytvářet osobitý design s moderní tváří.

 

Text: Daniela Bartošová
Foto: Keramika Soukup, RAKO, Ideal Standard, Siko