Partneři sekce:
  • Českomoravský beton

EXPO 58 a začátek 60. let: dva různé světy designu

EXPO 58 a začátek 60. let: dva různé světy designu

S rozdíly panujícími v atmosféře poloviny padesátých let a na počátku let šedesátých minulého století se návštěvník výpravného výstavního projektu Bruselský sen seznámí krátce po vstupu. Československá účast na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu i přes svou nepopiratelnou (a překvapivou) progresivitu nesla stopy doznívající nejhrůznější fáze komunistické totality. Naopak barevnost a experiment v textilním či grafickém designu nebo elegance spotřebních výrobků počátku 60. let nenechají nikoho na pochybách o uvolňujících se poměrech.

Dvanáctičlenný tým kurátorů ambiciózního výstavního projektu Bruselský sen. Československá účast na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let, jak zní její plný název, veřejnosti představí od 14. května do 21. září v Galerii hlavního města Prahy – Městské knihovně dosud málo zpracované téma v nové interpretaci. Výstavnímu prostoru dominují, vedle autentických artefaktů a předmětů denní potřeby, monumentální  bannery s dobovými fotografiemi zachycujícími jak výstavu EXPO 58, tak běžný život této doby. Vše je doplněno o projekce dobových i pro účel výstavy vzniklých filmů. „Bannery vytvořil stejně jako layout celého projektu grafik Robert V. Novák. Barevné rastry žluté, fialové i modré vycházejí z dobového grafického konceptu československé prezentace i celého Expa,“ říká Daniela Kramerová, kurátorka, která společně s Vandou Skálovou stojí za myšlenkou a spolu s Arbor vitae societas i za realizací projektu. Architektonickou podobu výstavě vtisklo studio Olgoj Chorchoj.

Vedle expozice v Galerii hlavního města Prahy přiblíží období zhruba 15 let života v Československu bohatý doprovodný program. Tvoří jej komentované prohlídky, odborné přednášky, tvořivé dialogy s uměním, nové představení Laterny Magiky CODE 58.08, koncert vítěze soutěže Hledáme nové talenty z roku 1958 Pavla Sedláčka nebo přehlídka sedmi celovečerních filmů reprezentujících kinematografii 50. let v kině Světozor, např. drama z pracovního prostředí Zde jsou lvi režiséra Václava Kršky nebo velmi kvalitní komedii Tři přání režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. V termínu od 20. listopadu 2008 do 1. března 2009 bude Bruselský sen k vidění v Moravské galerii v Brně – v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Více na www.expo58.info.

Zdroj: SMART Communication