Dřevěná knihovna v čínských lesích

Dřevěná knihovna v čínských lesích

Čína je proslulá svými megalomanskými projekty. Nebojí se srovnat 700 horských vrcholků kvůli novému městu, nebo vystavět obří hotel ve skále přímo kolem vodopádu. Když ale přijde na drobnější projekty, dokážou jim čínští architekti vtisknout nenapodobitelný klid a poetiku. Zvláště pak, když jde o knihovnu na malém městě.

Necelé dvě hodiny jízdy od pulzujícího Pekingu se v horách skrývá malá knihovna a čítárna zároveň. Původně měla stát v centru městečka, čínský architekt Li Xiaodong se jí ale rozhodl posunout. Z centra se k ní dá dojít za pět minut, přesto je zcela obklopena krásnou přírodou. Knihovna se snaží s okolím maximálně splynout, proto je hlavním materiálem dřevo, konkrétně klestí, které místní obyvatelé používají nejen k topení, ale obkládají si s ním své domy. Malé větvičky usazené v kovových rámech tvoří jednolitou fasádu objektu. Ta nejen dobře začleňuje knihovnu do okolí, ale zajišťuje příjemné odclonění přímého světla uvnitř objektu.

Vnitřek budovy je jeden velký kompaktní vzdušný prostor, jehož vyznění jasně udává pravidelná dřevěná konstrukce. Architekt rozčlenil prostor pouze pomocí schodů a parapetů a vytvořil tak prostředí, ve kterém si může nerušeně číst větší počet návštěvníků naráz. Objekt však není určen jen ke čtení, ale místní obyvatelé sem chodí i jen tak relaxovat a užívat si okolní krajinu.

LIYUAN LIBRARY
architekt: Li Xiadong, http://lixiaodong.net/
klient: město Jiaojiehe
Dokončeno: 2011, Čína

Veronika Benešová
zdroj a foto: LiXiadong atelier


Ke knihovně se z městečka dostanete po zpevněné cestě


Knihovna sousedí s velkou vodní plochou, kterou lze překonat po dvou lávkách


Pravidelný ocelový rám pokrývá celou budovu


Klestím si domy obkládají i místní obyvatelé


Budova má mnoho různých zákoutí


Jednoduchá hmota knihovny


Přístup k vodní ploše


Fasáda nepřekáží ve výhledu do krásného okolí


Posadit se můžete kamkoliv


Pohledy


Půdorys


Situace