Co vše jsme nevěděli o zelených stěnách a (ne)báli jsme se zeptat
Galerie(5)

Co vše jsme nevěděli o zelených stěnách a (ne)báli jsme se zeptat

Vertikální, vegetační, zelená stěna, tak obvykle nazýváme jedinečný prvek zahradního umění, který zkrášlí interiér i exteriér a pomůže vytvořit pevnější pouto mezi námi a přírodou i tam, kde je jinak k zeleni daleko. Velmi mnoho o tom ví Benjamin Raich, odborník zabývající se návrhy a realizací zelených stěn.

Vertikální zahrady nacházejí stále častěji uplatnění v interiérech nejen veřejných či firemních, ale rezidentních. V čem tkví jejich význam?
Krom toho, že pěkně vypadají, působí také pozitivně na okolní prostředí – vyrovnávají vzdušnou vlhkost a zpříjemňují klima. Mají uklidňující vliv na psychiku člověka, filtrují vzduch a zlepšují celkovou akustiku v prostoru. Stále častější instalace zelených stěn i v rezidenčních objektech jsou dány také skutečností, že cena za m2 se výrazně snížila. A protože klienti chtějí v bytě či domě kousek přírody, jsou zelené stěny ideálním řešením.

Jaký je princip kaskádových zahrad?
Princip kaskádových zahrad je takový, že se voda na stěnu napouští s vrchu a kaskádovým efektem steče dolů. Celou závlahu řídí kontrolní jednotka společně se snímačem vodní
hladiny. Samotné květináče jsou fixovány v truhlíku a skrz malý otvor čerpají požadovanou závlahu. Truhlík i květináče jsou vyrobeny z recyklátu.


Je možné vybudovat zelené stěny všude nebo existují nějaká omezení?
Kaskádová stěna se dá postavit skoro všude. Požadavkem je pouze dostatečně pevná
zeď s nosností cca 45 kg/m2 a při větší realizaci i přívod vody a elektřiny v blízkosti stěny. Jediné omezení je, pokud má stěna úzký rádius. V tom případě je nutné uchýlit se k hydroponické variantě.


Základem fotosyntézy je světlo, co když ho nemám v bytě dostatek?
To vůbec nevadí. Veškeré stěny v interiéru se musí přisvěcovat po dobu deseti hodin denně. Ovšem na trhu je dnes široká nabídka světel od renomovaných výrobců. Je pouze třeba dodržet přesné specifikace požadovaného osvětlení.


Jaké rostliny jsou vhodné pro osazování do těchto systémů, je zapotřebí velká péče – takzvaně bezúdržbové přece rostliny nejsou. Můžete instalace monitorovat průběžně?
Momentálně je k dispozici přibližně 45 druhů interiérových rostlin a asi 25 druhů exteriérových. Číslo se neustále zvyšuje, jak zkoušíme nové druhy. Samotný zavlažovací systém může být napojen na WIFI a tudíž je možné sledovat či měnit zavlažovací cykly či dobu svícení. Údržbu je nezbytné provádět každé tři týdny. Jedná se především o odstranění žlutých a hnědých listů. Zahrada je živý organismus a určitá míra péče je prostě nutná.

Jak dlouho vydrží bez větších zásahů nově založená vertikální zahrada?
První dva měsíce po instalaci poskytujeme servis zdarma. Během této doby se vyladí četnost závlahy a proběhne takzvaná fáze „odžlucení“. Po úvodních dvou měsících je zahrada předána klientovi, který buď pečuje o stěnu svépomoci, případně provádíme servis my na bázi servisní smlouvy. Údržba jedenkrát za dva až tři týdny je zcela dostačující.

Někdy je pokojové rostliny potřebné zbavit prachu, vertikální stěny se skládají z mnoha květináčů, rostliny mají drobné listy… Jak se to dá vyřešit?
Rostliny většinou otírat nemusíme. V rámci servisu je stačí nastříkat
leskem na květiny. Pokud došlo k silnému znečištění, je ale přece jen nutné je opatrně zbavit prachu jemným otřením.

Existují pouze zelené stěny, nebo mohou mít tyto zahrady i jiné tvary?
Vertikální kaskádové zahrady nemusejí být pouze stěny. Nedávno jsme na trh uvedli novou produktovou řadu – LivingArt obrazy a Urban Screen moduly. LivingArt jsou samostatné obrazy, které se dají jednoduše zavěsit na zeď. Mohou mít libovolnou velikost a dekor. Tento „živý“ obraz plný květin dokáže zútulnit každou místnost.

Oproti tomu Urban Screens jsou venkovní samostatné moduly o celkové ploše 16 m2. Dokáží dodat zeleň všude tam, kde to není jinak možné. Jsou naprosto soběstačné a skýtají mnoho zajímavých doplňkových instalací – WIFI hotspot, dobíjení pro smart telefony, lavičku pro odpočinek a v neposlední řadě i plochu pro možnou reklamu. Využití vertikálních kaskádových zahrad je opravdu široké.


Foto: Němec s.r.o.
Text: Daniela Bartošová