Černý dům s mnoha průhledy do údolí

Černý dům s mnoha průhledy do údolí

Na prudké stráni v rakouském Dornbirnu vznikl zajímavý „prolamovaný“ dům. Místo je shora chráněné malým lesíkem a směrem do údolí od domu poskytuje krásné výhledy na deltu Rýna a Bodamské jezero. Dům u lesa byl postavený původně už roku 1961; jeho plocha 85 m2 však před pár lety přestávala jeho obyvatelům stačit, a tak bylo rozhodnuto o jeho zásadní změně, při které měl být rozšířen.

Nová fasáda „ve vzduchu“

„Dutý dům“ jak mu také říkají, byl nejprve doslova vykuchaný s tím, že jediné, co bylo uznáno jako hodné přežití, byly kamenné prvky. Zastaralé vybavení a prvky, které nebylo možné modernizovat, byly odstraněny. Protože majitelé především chtěli rozšířit obytnou plochu domu, architekt se rozhodl vybudovat kolem původní staré stavby jakousi novou obálku, fasádu.

Zvolený materiál nového pláště domu – lehká dřevěná konstrukce na hliníkové kostře – splňuje požadavky na moderní bydlení: vysokou možnost prefabrikace, rychlou výstavbu a příjemné vnitřní klima v domě.

Průhledy ven a vnitřní zachované průchody

Dřevěná subtilní konstrukce také vytváří přímý kontrast s původní pevnou strukturou domu. Stávající střecha domu se prodloužila o 4 metry ve štítu a dozadu se dům prodloužil o 1,5 metru. Na místě, kde stojí, uprostřed přírody, vyniká na domě množství použitého skla. Půlměsícová okna a náhodně seřazené otevřené stěnové prvky nabízejí krásné výhledy do údolí a okolní lesy. Okna vytvářející složitý, sofistikovaný vzor na fasádě, uvnitř nabízejí střídavě prosluněné a zastíněné prostory. 

Stará původní fasáda, která se ocitla uvnitř původního domu, si zachovala funkčnost, avšak dostala funkce nové. Třeba původní okna a dveře – stará okna se stala průchody, staré kuchyňské okno se stalo vnitřním servírovacím kuchyňským okénkem, další původní okno nyní slouží jako výklenek pro umyvadlo.

S nižší spotřebou a novými podlahami

Nová fasáda budovy, jeho druhá „kůže“, se vyznačuje vysokou ekonomičností a nízkou energetickou spotřebou; má dokonalou tepelnou izolaci, trojité zasklení oken. Na izolace byly použity většinou organické materiály. Staré olejové radiátory nahradilo tepelné čerpadlo. Všechny pokoje mají podlahové vytápění pod nově vybudovanými podlahovými stěrkami se sbroušeným povrchem. Nová homogenní podlaha vizuálně propojuje staré a nové části domu. Vnitřní dřevěné stěny jsou natřené prodyšným nátěrem.

Alena Gembalová
Foto: Adolf Bereuter