Bydlení nad střechami Hamburku
Galerie(14)

Bydlení nad střechami Hamburku

Zajímavý loftový byt se nachází v hamburské čtvrti Harvestehude. Zabírá dvě horní podlaží čtyřposchoďového domu a jeho benefitem je dech beroucí výhled na řeku Alster a sluneční lázně na rozsáhlé střešní terase (324 m2).

Architekti z ateliéru Gerdt Architecture z Hamburku navrhli otevřený prostor, ovšem k jeho vytvoření bylo nejprve nutno zcela vybourat interiér obou horních podlaží. Podmínkou přitom bylo, aby se zvenčí nezměnil dosavadní charakter budovy.

Co s nimi?

Na střeše, v místě budoucího loftu a terasy, se nacházely komíny, výtahové šachty a další technologická zařízení. Architektonický návrh tedy nejprve musel vyřešit, co s nimi. Udělal z nouze ctnost a terasu navrhl jako kombinaci otevřených a chráněných oblastí oddělených prvky, ve kterých jsou technologická zařízení skryta. Nevzhledné šachty a komíny se proměnily v architektonické součásti, které jsou optickým pokračováním vnitřního prostoru. Řešení interiéru se na terase promítlo do pergoly, ukončené rozšířeným komínem. Dojem venkovního salonu umocňují otevřený krb a lampy ve stěnách a na podlaze.

Jak na to?

Navržené řešení bylo elegantní, ale za těchto podmínek architekt nevystačil s klasickými materiály. Bylo nutno se poohlédnout po něčem flexibilnějším. Volba padla na umělý kámen Hi-Macs. Lze jej totiž použít jak v interiéru, tak v exteriéru, a navíc má rozsáhlé možnosti zpracování, které je jinak běžné jen u nábytku. Díky bezproblémovému napojování desek Hi-Macs celek terasy vypadá jako by byl odlit z jednoho kusu. Další výhodou tohoto materiálu je jeho odolnost, takže nebyl problém jej použít i pro velkoobjemové truhlíky po obvodu terasy. Do interiéru se obklad deskami Hi-Macs promítl na stěnách schodiště, v koupelně jsou z něj vyrobena umyvadla.

Jednoduchá montáž

Obklad z desek Hi-Macs na venkovních stěnách vytváří provětrávanou předsazenou fasádu. Použity byly desky v barvě slonová kost, upevněné na hliníkovou konstrukci a kotvené neviditelnými příponkami. Napojení na střechu, podlahu nebo okenní římsy je provedeno pomocí speciálních rámů.

Součástí předsazené fasády je izolace, upevněná mezi hliníkovými profily a zadní stěnou. Před povětrnostními vlivy je tato vrstva chráněna venkovním obkladem deskami Hi-Macs. Prostor mezi fasádním panelem a izolačním materiálem vytváří provětrávanou mezeru, která zajišťuje dokonalou cirkulaci vzduchu a odvádí vlhkost směrem ven.

Benefity pro fasádu

Nejsou to ale jen vizuální a konstrukční benefity, které hovořily pro použití desek Hi-Macs. Neporézní homogenní povrch (tvořený ze 70 % práškem z přírodního kamene, z 25 % akrylovou pryskyřicí a z 5 % pigmenty) je odolný proti povětrnostním vlivům a navíc jej lze snadno čistit. Špína, grafitti ani ptačí trus nejsou schopny proniknout jeho pevným povrchem. Použitý materiál je tak zárukou, že elegantní bydlení ve světlých tónech zůstane stále jako nové.

Umístění: Hamburg-Harvestehude, Německo
Design: Gerdt Architektur, Hamburg
Architekt: Jan-Erik Gerdt
Realizace: Kiebitzberg GmbH & Co.KG, Havelberg
Fasáda: Peter Knapp Dach & Fassadentechnik GmbH

Marie Urbancová
Foto: Klaus Stemmler