Aktuální moderna v koupelnách – 1. část

Aktuální moderna v koupelnách - 1. část

Koupelna se během let stala jedním z nejdůležitějších míst v našich domovech. Ne snad, že bychom se dříve nemyli, nyní jsme ji však povýšili nejen na místo určené k hygieně těla, ale i duše. Ke komfortnímu a designově zajímavému stylu těchto místností je v dnešní době příležitostí více než dost.

A protože nejdůležitější je, aby s novou koupelnou byl spokojen především její majitel, je třeba nové trendy sledovat, ale neuplatňovat je za každou cenu. Je nezbytné počítat s tím, že stejně, jako se přežil styl byť třeba v té době moderních koupelen z 80. či 90. let, vyjdou zřejmě časem z módy také letošní horké novinky. Je tedy na každém, zda je vezme za své nebo je využije jako určitou inspiraci.

Retro, kontrast, jednoduchost

Základem současného stylu jsou jednoduché a čisté tvary sanity, jež jsou záměrným kontrastem k přírodnímu či retro vzhledu obkladů a do určité míry také vodovodních baterií, jež jsou nabízeny jak v ryzím, až sterilním stylu, tak i v tvarově i materiálově výrazných reminiscencích z doby o století mladší.

K přísným liniím se přidávají tedy kovy, kombinace černé a bílé a na druhé straně či ruku v ruce s nimi také zářivé, výrazné barvy a neobvyklé tvary.

Není to tak, jak to vypadá…

Stěny či podlahy jsou výrazným designovým prvkem jakéhokoli interiéru, ne jinak je tomu samozřejmě i v koupelně. Celkové ladění interiéru koupelny tedy zásadním způsobem ovlivňují obklady a dlažba.

Aktuálním designovým směrem jsou dlažby či obklady rustikální nebo přírodní nejen pokud jde o dekory, ale i tvary. V texturách převažují imitace jiných materiálů, ale i nejrůznější výtvarná ladění – květiny, punkové ilustrace, knižní a novinové dekory, ale třeba i majolikové vzory či patchwork a podobně. Mění se i tvary obkladů či dlažeb – častější jsou opět menší rozměry, často jsou kombinovány malé a větší formáty.

Větší obliby docházejí již několik let známé 3D obklady v různých provedeních. Obklady a dlažby je třeba vybírat také vzhledem k použité sanitě a bateriím, a vhodně kombinovat výrazné prvky s méně nápadnými.

Nové materiály a technologie se výrazně uplatňují také v koupelnové sanitě.

Donedávna nejčastější porcelán jako nejkvalitnější materiál doplňují stále častěji umělý nebo přírodní kámen, sklo, nerez, dřevo, akrylát, kompozitní materiály, litý mramor a podobně.

Nabízí jak stylově bezchybné a dokonalé tvary, tak retro dřevěné vany nebo umyvadel z jednoho kusu kamene či dřeva.

Své pevné místo mají v koupelnách samostatně stojící vany, a to nejen retro, ale i nadčasových a neobvyklých tvarů, pozornost upoutají také vany průhledné či osvětlené, různých barev, s květinovými či abstraktními dekory, vyráběné na míru.

Text: Dana D. Daňková
Foto: Siko, Keramika Soukup, Jika