Úsporu energie v komplexu Hvězdárna Jižní svah zajistilo zdivo SENDWIX
Galerie(3)

Úsporu energie v komplexu Hvězdárna Jižní svah zajistilo zdivo SENDWIX

Originální komplex domků Hvězdárna Jižní svah v Jindřichově Hradci je úsporný v mnoha ohledech. Vyniká nízkou energetickou náročností, nízkými nároky na údržbu a zároveň příznivou pořizovací cenou. Při tom všem poskytuje obyvatelům soukromí v podobě oddělených dvorků a výborné zvukové izolace. Při stavbě se uplatnil zdicí systém SENDWIX ve variantě „L“, jehož vnější povrchovou úpravou je lícová přizdívka ze žlutookrového vápenopískového zdiva.


Cílem projekční kanceláře JPS J. Hradec, spol. s r.o., kterou v souvislosti se zpracováním projektu oslovili zástupci města Jindřichův Hradec, bylo vytvořit na svahu orientovaném k jihu příjemné bydlení za příznivou cenu. Kromě nižších nákladů na koupi domků a jejich údržbu měli projektanti na zřeteli nutnost zajištění soukromí a vysoký komfort bydlení obyvatel, i v této poměrně husté zástavbě.

Předložený projekt Ing. Milana Špuláka z JPS J. Hradec navrhl zástavbu přízemními objekty obdélníkového půdorysu, které tvoří vlastně řadovou zástavbu s uzavřenými dvorky mezi jednotlivými rodinnými domky. Zastavěná plocha každého domku je kolem 135 m2, celková plocha jedné parcely je kolem 340 m2. Domky jsou orientovány tak, aby jedna podélná fasáda směřovala převážně k jihu. Tato orientace zajišťuje v kombinaci s předsazeným zastřešením zápraží dobré využití slunečního záření pro vytápění přes prosklené plochy této fasády. Přehřívání v letních měsících zabraňuje právě přetažení střechy nad zápraží. Uzavřený dvorek zajišťuje soukromí obyvatel. Žádná okna totiž nesměřují k sousedovi na dvůr, prosvětlení místností u severní stěny je zajištěno střešními okny.

Pro realizaci obvodového pláště byl navržen moderní dvouvrstvý systém SENDWIX společnosti KM Beta. Jeho základem je vápenopískové zdivo, na které navazuje minerální izolace tloušťky 180 mm a přizdívka z lícových vápenopískových cihel ve žlutookrové barvě oddělená od minerální vaty provětrávanou vzduchovou mezerou. Lícové obklady tvoří výrazný architektonický prvek exteriéru domků, zároveň jsou ceněny obyvateli díky výborným tepelným a akustickým vlastnostem.

Úspora užitné plochy

Systém SENDWIX nyní šetří obyvatelům nejen náklady za vytápění, ale oproti jiným stavebním materiálům, také výrazně ušetřil užitnou plochu domu. Díky vysoké objemové hmotnosti, mimořádné pevnosti a vynikajícím tepelně a zvukově izolačním vlastnostem totiž tento systém umožňuje navrhovat nosné stěny s menší tloušťkou. Tím je dosaženo nejen úspory stavebních materiálů a práce při zdění, ale při stávající zastavěné ploše také úspory užitné plochy až ve výši 10 %.

Zastřešení pultovou střechou je provedeno sponkovanými vazníky. Pro zakrytí střechy je použit systém lakovaných hliníkových tašek v modré barvě. Vytápění a příprava TUV zajišťují závěsné plynové kotle s odkouřením v provedení „turbo“. Orientace domu je vhodná pro osazení slunečních kolektorů a jejich zapojení do systému vytápění.

První obyvatelé se na Hvězdárnu nastěhovali již o Vánocích 2006, takže během uplynulých několika let domky jaksepatří prověřili. Jejich poznatky potvrzují projektové předpoklady. Kromě velmi nízkých provozních nákladů na vytápění, vysokého komfortu bydlení s velkou mírou soukromí, byla v praxi ověřena i mimořádná zvuková izolace vápenopískového zdiva SENDWIX.

Podrobnosti o zdicím systému:
SENDWIX L – nosné vápenopískové bloky SENDWIX 8DF-D s rozměry 248 x 240 x 238 mm, minerální izolace 180 mm, lícová přizdívka: vápenopísková cihla NF ve žlutookrovém odstínu (240 x 115 x 71 mm).

Více na www.sendwix.cz.

–>–>