6 vychytávek na chalupu, které stojí za zvážení

Chalupa

Na chalupu si jezdíte odpočinout, užít si volný čas a zregenerovat se po namáhavém pracovním týdnu. Proto byste si měli svůj víkendový pobyt co nejvíce zjednodušit, abyste se domů vraceli plní sil a elánu. Máme pro vás tipy, jak na to.

1. Robotická sekačka

Anglický trávník bez námahy se může stát zhmotněným snem, jakmile se pořídíte robotickou sekačku na trávu. Stačí sekačku koupit, vymezit jí prostor, na kterém se má pohybovat, a už si můžete užívat posekaného trávníku, aniž byste museli hnout prstem. Baterie v robotické sekačce vám vydrží zhruba 8 let, záleží na tom, jak často ji budete dobíjet. Sekundárním benefitem robotické sekačky je snížení otravného hluku při sekání trávy. Vy i vaši sousedé budete nadšeni.

2. Remoska

Elektrická pečící mísa neboli remoska se prodává už více než padesát let a za tu dobu prokázala své přednosti v celé řadě domácností. Hlavní výhodou používání remosky je její univerzálnost a úspora energie. V remosce připravíte snad veškeré typy pokrmů od masa, vegetariánských jídel, přes pizzu a koláče až po buchty, a ještě můžete ušetřit až 80 % elektrické energie. Remosku nemusíte při vaření hlídat – stačí ji nastavit a můžete se na chalupě věnovat příjemnějším činnostem než vaření.

3. Venkovní žaluzie

Řešit stínění oken pomocí venkovních žaluzií patří mezi ne úplně tradiční, ale přesto velmi efektivní způsoby, jak řešit náklady za klimatizaci a vytápění objektu. Venkovní žaluzie totiž brání slunečním paprskům vůbec vstoupit do interiéru, a to se vám bude hodit, jak v letě, kdy si uvnitř udržíte příjemný chládek, tak v zimě při snaze udržet v chalupě teplo. Kromě toho si můžete s venkovními žaluziemi stínit i větrat zároveň. Venkovní žaluzie navíc slouží jako bezpečnostní prvek, který zlodějům znesnadňuje proniknutí do vašeho domova.

4. Kompost

Pokud patříte mezi vášnivé zahrádkáře a rádi si pochutnáváte na svých výpěstcích, rozhodně by vám na chalupě neměl chybět kompost. Zabijete jím hned dvě mouchy jednou ranou – snížíte množství produkovaného domácího odpadu o biologický odpad a vyrobíte si vlastní ekologické hnojivo. Vybrat si můžete mezi otevřeným a zavřeným kompostem, nebo si kupte čím dál tím více oblíbený vermikompostér s kalifornskými žížalami. Tzv. „žížalím čajem“ můžete přihnojovat i pokojové rostliny.

5. Jímka

Chcete-li si dopřát i na chalupě výdobytky moderní civilizace jako splachovací záchod nebo horkou vanu plnou voňavé vody, případně jen umýt nádobí, bez jímky se neobejdete. Odpadní vody totiž jen tak do přírody vypouštět nesmíte a suchý záchod nepatří zrovna mezi věci, které by si člověk užíval. S jímkou vám starosti ohledně odpadních vod odpadají. Stačí si sehnat povolení od stavebního úřadu, zvolit vhodnou velikost jímky a nechat si ji odborně nainstalovat. Vyvezení naplněné jímky vám zajistí specializovaná firma na objednávku.

6. Krbová kamna

Ačkoliv by nejedna romantická duše uvítala na chalupě krb, výrazně výhodnější jsou krbová kamna. Vynikají totiž mnohonásobně vyšší výhřevností a s tím spojenou nižší spotřebou dřeva a vyhnete se s nimi nebezpečí požáru z otevřeného ohně. Kromě toho vám kolem nich nevznikne tolik nepořádku jako kolem krbu. Mezi oblíbená řešení vytápění chalupy patří kanadská krbová kamna s dobou hoření v rozmezí 6-12 hodin.

RubrikyArchitektura