VELUX již po osmé vyhlásil nejlepší projekty soutěže život pod strechou
Galerie(1)

VELUX již po osmé vyhlásil nejlepší projekty soutěže život pod strechou

Život pod střechou, aneb jak si studenti středních průmyslových škol stavebních představují stavby budoucnosti. Osmý ročník soutěže vyhlášené společností VELUX přinesl rekordní počet přihlášených, jejichž nejlepší projekty byly představeny v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.

Titulní foto: Návrh Muzea mlynářství od Moniky Bartošové ze Zlína získal první místo díky citlivému přístupu k lokalitě i velmi dobře vyřešenému osvětlení prostoru.

Cíl soutěže: architektura, kvalitní vnitřní prostředí i dostatek denního světla

Soutěž Život pod střechou je unikátní projekt s edukativním podtextem, který pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy podporuje kreativní práci studentů středních škol. „Prostřednictvím soutěže umožňujeme studentům středních škol seznámit se detailněji s návrhy staveb a vyzkoušet i jiná řešení, než předepisují školní osnovy. Současně mají studenti možnost porovnat své projekty s návrhy studentů z druhého konce republiky.  Prioritou je nejen estetika řešení, ale i kvalitní vnitřní prostředí zajištěné dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu,“ přibližuje cíle soutěže Ing. arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX Česká republika s.r.o.

S rostoucím počtem přihlášených stoupá i kvalita projektů

Do soutěže mohli studenti přihlašovat projekty rodinných či bytových domů, ale i jiných staveb. Jedním z nejpodstatnějších úkolů bylo správné navržení prosvětlení objektu. Současně přihlášené projekty musely zohledňovat estetiku, účelnost dispozice i energetickou efektivitu stavby. Zájem o účast v soutěži ze strany studentů a škol každoročně vzrůstá. Do letošního ročníku se přihlásilo 167 studentů z 23 středních průmyslových škol stavebních a i kvalita jejich projektů se každým rokem zlepšuje.

Oceněné projekty: Od muzea až po Včelín

První místo v soutěži získala Monika Bartošová ze SPŠ stavební Zlín. Pod vedením Ing. Libora Dubčáka navrhla Muzeum mlynářství. Výběr neobvyklých prostor vycházel ze záměru obecního úřadu obce Újezd, která se rozhodla nové muzeum realizovat. „Chtěla jsem vytvořit muzeum, které bude harmonicky zasazeno do okolní přírody, vhodně do ní zapadne a bude zajímavou zastávkou pro návštěvníky všech věkových kategorií,“ říká autorka vítězného projektu Monika Bartošová. Porota ocenila citlivý přístup k lokalitě a neokázalé zpracování, které nechá vyniknout exponáty, i zvolené horní osvětlení střešními okny, které je adekvátní pro funkci muzea.

Kvalita přihlášených projektů byla nejen vysoká, ale i velmi vyrovnaná. I proto se porotci trochu neobvykle rozhodli vyhlásit dvě druhá místa, která si odnesli Jan Kašpar ze SPŠ stavební v Hradci Králové a Monika Kutilová ze SPŠ stavební v Táboře. Jan Kašpar, který získal zároveň cenu zaměstnanců VELUX, vytvořil návrh rodinného domu. Nebál se neotřelého řešení, které ovšem díky svým jednoduchým tvarům dobře zapadá do prostředí. Jeho kombinace moderny a přírody zároveň dokáže vzbudit zájem a donutí okolí reagovat. Monika Kutilová zvolila méně vizuálně vyzývavý projekt. Uznání poroty získala především díky jednoduchosti spojené s kultivovaností projektu s nadstandardním prosvětlením interiéru. Takové prostory podle názorů poroty přesně splňují kritéria bydlení současné doby.

Jakub Kašpar z Hradce Králové získal druhé místo. Jeho projekt se vyznačoval jasnou koncepcí tvarového i dispozičního řešení, který porota velmi ocenila.Druhé místo udělila porota i práci Moniky Kutilové z Tábora. Dům má kultivovanou ekonomickou dispozici a dobré, až nadstandardní prosvětlení interiéru.

Zvláštní ocenění si odnesli čtyři studenti středních škol. Jarmila Fučíková z Brna ve svém návrhu rodinného domu pracovala s otevřenými prostory a velkorysým prosklením. Porota ocenila i zajímavou dekorativnost v řešení interiérů.

Jarmila Fučíková a její návrh rodinného domu s vzdušnými a světlými prostory, které vytvářejí příjemné bydlení

Další oceněný Matyáš Prošek zaujal moderním a dynamickým zpracováním rodinného domu Wawe, jehož důmyslné koncepční řešení i při malé podlažní ploše odpovídá dnešním vysokým nárokům na bydlení.

Koncept rodinného domu Wawe od Matyáše Proška, který propojuje moderní design s komfortním bydlením

Jindřich Blanář z Hodonína vytvořil ubytovnu pro sportovce, cestovatele a mladé páry. Jeho Včelín je další ukázkou neotřelého řešení, které zaujme jak designem, tak i dispozičním řešením.

Jindřich Blanář se při navrhování ubytovny inspiroval přírodou a své architektonické dílo příznačně pojmenoval Včelín

Poslední oceněná Romana Hadačová, která si donesla i cenu zaměstnanců VELUX, vytvořila návrh rodinného domu, jenž úspěšně propojuje současné požadavky na bydlení. Velké prosklené plochy zajišťují přísun množství denního světla a vytváří příjemné klima k žití.Romana Hadačová zaujala porotu s návrhem rodinného domu, jehož prosklená stěna vpouští do interiéru velké množství denního světla


Výherci a odměny

Tři nejlepší projekty z každé školy se dostaly do celorepublikového kola, z kterého vyšli celkem tři vítězové. Ti si mezi sebou rozdělili finanční odměnu ve výši 30 000 Kč. Mimo hlavní ceny porota udělila zvláštní ocenění v celkové hodnotě 12 000 Kč.

Více informací na na stránkách www.velux.cz