Světlíky aneb více denního světla do tmavých místností
Galerie(2)

Světlíky aneb více denního světla do tmavých místností

Nejen klasická střešní okna, ale i světlíky řeší problém domů a budov s nedostatkem denního světla v interiéru. Světlíky zajistí jeho přísun v domech s plochou střechou nebo s mírným sklonem a zvýší komfort bydlení v místnostech, které jsou situovány uvnitř budovy nebo v hlubších místnostech s malými fasádními okny. Světlíky navíc dokážou uspořit energii, která by se jinak spotřebovala za umělé osvětlení. Otvíravé varianty pak přispějí k lepšímu větrání, a zvyšují tak kvalitu vnitřního prostředí.

Dvě varianty světlíků pro plochou střechu

Světlíky VELUX jsou k dispozici ve dvou variantách. První, neotvíravý světlík, je finančně příznivé řešení pro všechny prostory, kde je díky hloubce dispozice nutné použití horního osvětlení.

Druhá varianta, elektricky otvíravý světlík, přispívá mimo maximální prosvětlení interiéru díky umístění ve střeše i k účinné výměně vzduchu v místnosti. „Otevřete-li jej společně s fasádními okny, docílíte takzvaného komínového efektu. Teplý, vydýchaný vzduch stoupá nahoru, odkud skrze světlík odchází z místnosti. Svěží vzduch pak vejde skrze fasádní okno,“ vysvětluje Klára Bukolská. Právě krátké a intenzivní větrání vzniklé komínovým efektem je nejúčinnější.

Dešťový senzor umístěný na rámu okna navíc zajistí zavření okna už při prvních kapkách, není proto důvod se obávat žádných nepříjemných překvapení. Ovládání světlíku je jednoduché, a to pomocí bezdrátového dálkového ovladače, který je programovatelný a kompatibilní s IO-homecontrol® technologií, takže umožňuje současně ovládat také střešní okna a stínění dodávané společností VELUX či jiné prvky ze skupiny IO-homecontrol® (např. stínění fasádních oken, garážová vrata apod.).

Elektricky otvíravý světlík CVP zajistí přísun čerstvého vzduchu do místnosti. Díky dešťovému senzoru se navíc nemusíte bát nepříjemných překvapení.

Světlík VELUX, který je na českém trhu už od roku 2009, je zasklen izolačním dvojsklem s tvrzeným venkovním sklem a lepeným vnitřním sklem pro větší bezpečnost. Z horní strany je navíc opatřen akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí, která zaručuje správný odtok vody.

Energetická úspora a funkčnost bez kompromisů

Základní konstrukční myšlenka světlíku spočívá v důrazu na co nejnižší tepelné ztráty; toho je dosaženo vhodným výběrem materiálů a vlastní konstrukcí světlíku, tj. energeticky úsporným zasklením pod vnější kopulí a izolací uvnitř rámu. Výsledkem je světlík s větší energetickou efektivitou, než jakou má většina ostatních výrobků na trhu.

Dvojice světlíků rozjasní i jinak tmavou ložnici s malými fasádními okny.

Více info na www.velux.cz

–>–>