Stavební projektanti budou mít letos více práce, porostou ceny

Stavební projektanti budou mít letos více práce, porostou ceny

Stavební projektanti budou mít letos více práce, odhadují že o 4,8 procenta. Třetina firem počítá s vyššími maržemi, růst mají i ceny projektových prací. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research. Příští rok pak má objem projektových zakázek růst o další čtyři procenta.

Růst potáhnou vzhůru hlavně veřejné instituce, které v loňském roce připravily výběrová řízení na projektové zakázky za 3,5 miliardy korun, tedy za dvakrát více peněz než v roce 2013. Práce bude navíc projektantům a architektům přibývat i z privátního sektoru.
    
„Výsledky našeho nejnovějšího výzkumu s řediteli projektových firem ukazují, že sektor v roce 2015 vzroste o 4,8 procenta. Základem bude zejména velký objem probíhajících výběrových řízení ze strany veřejného sektoru. Objem zadaných zakázek na SŽDC již v minulém roce rostl a v roce 2015 by se mělo k tomuto pozitivnímu trendu přidat i ŘSD – bylo vyhlášeno přibližně 30 výběrových řízení na nové projekty v hodnotě téměř jedna miliarda korun,“ prohlásil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
   
O něco málo lépe by na tom trh mohl být podle společností, které připravují projekty pro inženýrské stavby (5,1 procenta). Firmy, které se specializují na pozemní stavby, očekávají růst trhu o 4,7 procenta. „Od začátku letošního roku vidíme po letech stagnace konečně nárůst poptávky po projektových pracích. Projevuje se to jak v počtu nových projektů, tak i u projektů, které byly delší dobu pozastavené a nyní je klienti znovu oživují. Z tohoto důvodu jsme už zahájili přijímání nových zaměstnanců a očekáváme, že v něm v průběhu roku budeme dále pokračovat,“ podotkl ředitel PBA International Prague Martin Ďuriš. Růst trhu tažený veřejnými investicemi očekává i ředitel a předseda představenstva Pudis Martin Höfler.
    
Obdobně pozitivní vývoj očekává i výkonný ředitel PPP Karel Řezníček. „Po rocích poklesu a stagnace letos poprvé očekáváme velmi mírné oživení,“ odhaduje Řezníček. Ředitel ateliéru Praha společnosti Intar Jaroslav Kupr zdůraznil vliv soukromých investic, které také mají mírně růst. „Myslím, že soukromé investice budou trh ovlivňovat spolu s drobným růstem veřejných investic,“ uvedl Kupr.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský