Památkáři regulují stavební zásahy na střechách v Praze

Památkáři regulují stavební zásahy na střechách v Praze

Pražští památkáři vydali příručku, která reguluje stavební zásahy na střechách v památkových lokalitách. Stavebníkům dávají návod jaké úpravy, střešní krytina a klempířské prvky jsou pro pražské střechy vhodné a které nejsou přípustné. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický.

Příručka se zaměřuje na oblast pražské památkové rezervace, především Staré a Nové Město, Hradčany nebo Josefov, ale i na památkové zóny, mezi které patří třeba Ořechovka, Dejvice a Bubeneč, ale i Vinohrady a Karlín. Za cíl si klade zastavit postupnou degradaci vzhledu střešní krajiny.

Příručka přehledně i s fotodokumentací prezentuje vhodné způsoby oprav pražských střech. Za nevhodnou mimo jiné označuje nepůvodní krytinu, třeba betonové tašky nebo plechovou krytinu. Stavaři by mimo jiné neměli odstraňovat a zjednodušovat ozdobné střešní prvky, odstraňovat komíny, komínové lávky a světlíky.

Útlá publikace se zaměřuje i na obnovu historických krovů a vzhled podkrovních prostor a popisuje doporučený způsob preventivních zásahů. Způsob a rozsah oprav je přitom dán stářím střechy, historickým stylem a hodnotou objektu, píše se v příručce.

Nedávno přišli pražští památkáři mimo jiné s návodem na regulaci reklamy v památkově chráněných lokalitách a s úpravou pravidel pro umisťování restauračních předzahrádek.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský

Komentáře