Největší osobnosti světové architektury v Praze

Největší osobnosti světové architektury v Praze

Dnes startuje 4. ročník mezinárodní urbanistické konference reSITE, která do Prahy přiváží taková jména jako James Corner, Michael Sorkin, Greg Lindsay nebo Jón Gnarr. Letošní ročník, jehož hlavní program proběhne od 18. do 19. června v prostorách karlínského Forum Karlín, je první konferencí v Evropě, která se zaměřuje na průnik sdílené ekonomiky, otevřených dat, architektury a udržitelného designu měst.

Dohromady s doprovodným programem nabízí letos reSITE šestidenní bohatý program pro odborníky i veřejnost. V rámci svého bohatého programu festival připravil zajímavé premiéry filmů, odborné workshopy a veřejné diskuse nebo závěrečnou veřejnou cyklojízdu.

O významu již 4. ročníků konference reSITE svědčí bohatá síť vice než 75 partnerů ze světa kultury působících aktivně v oblasti tvorby návrhů na zvyšování kvality života prostřednictvím městského plánování a architektury. “Naše letošní téma „Sdílené město“ vnímáme jako synonymum ke sdílené ekonomice, která by měla vést k co nejefektivnějšímu propojení lidí, produktů a služeb. Prostřednictvím velmi pestrého programu chceme přinést lidem podněty k dalšímu rozvoji stále více a více různorodého a udržitelného moderního města. Velkou roli by přitom měla hrát jak kultura, tak i design a obecné povědomí lidí o možnostech, jak tyto věci posouvat dále,” upřesňuje obsah a záměry letošního ročníku jeho programový ředitel Osamu Okamura.

Ambiciózní volbě hlavního tématu odpovídá také složení velmi zajímavých tuzemských i zahraničních hostů. Zaměření na propojování technologií, architektury a aktivismu umožní představit například James Cornera, autora krajinářského řešení lineárního parku High Line v New Yorku, dále Alfreda Brillembourga, architekta a spoluzakladatele kanceláře Urban – Think Tank v Curychu. Dalším významným hostem bude například Greg Clark, světový poradce pro ekonomickou prosperitu měst s analytickou zkušeností z téměř 100 světových metropolis. Dále Greg Lindsay, který se zabývá nejen obrovskými přínosy, ale i riziky na technologiích založené městské civilizace. Svoji pozornost si určitě v následujících dnech zaslouží i Michael Sorkin, angažovaný městský plánovač s praktickými zkušenostmi z New Yorku, Vídně, Číny nebo Turecka.

Očekávanou událostí je také diskuse na téma tzv. otevřených dat. Významný hostem je letos Tanja Lahti zodpovědná za projekt otevírání a zpřístupňování veřejných dat jako nejnovějšího zdroje nové efektivity správy a ekonomických příležitostí v progresívním a vysoce transparentním prostředí finských Helsinek.  V souvislosti s tématem otevřených dat je nutné připomenout rovněž účast Sonjy Heikkily, která díky otevřeným datům zcela zásadně změnila dopravu v Helsinkách.

Početnou skupinu tuzemských hostů bude tvořit například náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, odbornice na kulturní dědictví a památkovou péči ve vztahu k městským památkovým rezervacím, které typicky tvoří jádra našich měst. Dále také Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje Hl. m. Prahy. Mezi další oficiální hosty patří například Jaroslav Anděl, kurátor propojující neobyčejným způsobem současné umění s vysoce aktuálnímí problémy společnosti, kultury, ekonomiky nebo města. Dále take Vítek Ježek, iniciátor a zakladatel prvního, původně pražského a nyní již celostátního, systému sdílení kol. Hostem bude rovněž Yvette Vašourková členka týmu CCEA/MOBA, který restartuje unikátní projekt kreativního inkubátoru v rámci revitalizace infrastrukturní stavby Negrelliho viaduktu v nové alianci veřejného zájmu i privátních investorů.

Během konference si svoji českou premiéru odbude film “Torre David” doprovázený dvěma krátkými filmy “Mumbai: Maximum City Under Pressure” a “MK’s Upstairs Shack”, které vnikly v oceňovaném studiu Alfreda Brillembourga a Huberta Klumpnera z Urban-Think Tank (U-TT) se sídlem v Curychu a Caracasu. Filmy promítne pražské kino Světozor 18. června ve 20:30, vstupenky pro veřejnost jsou v předprodeji na pokladně kina. Po filmu se k jeho tvůrci Brillembourgovi připojí světově proslulý architekt a urbanista z New Yorku Michael Sorkin.

Kompeltní program konference: resite.cz/cs/program/
Profily hlavních řečníků: resite.cz/cs/conference/#keynote

RubrikyUdálosti