Hybridní svítidlo ve tvaru šroubovice

Hybridní svítidlo ve tvaru šroubovice

OLED je akronym, který fascinuje návrháře i umělce. Organické světelné diody jsou tenoučké plošné světelné zdroje a lze na ně tedy uplatnit zcela nové designové přístupy. S PirOLED nyní OSRAM poprvé nabízí komerčně dostupné OLED a LED svítidlo. Koncepci tvoří pět mobilních panelů ORBEOS, na zadní straně zrcadlových, které jsou vloženy do dvojité šroubovice z leštěného hliníku a zachycují směrované světlo LED v základně.

Dvojitá hliníková šroubovice vysoká 80 cm je skulptura s dynamickým vzhledem, která vychází ze dvou myšlenek – organická struktura odpovídá šroubovici DNA. Tvar, který vytváří, je odvozen z piruety, otáčky v baletu. Design a osvětlovací techniku vyvinul designér svítidel OSRAM dr. Martin Möck. PirOLED je hybridní svítidlo tvořené seřízenou LED částí a měkkým rozptýleným OLED světlem z pěti otočných panelů ORBEOS. Příkon LED je přibližně 6 W a spotřeba OLED přibližně 4 W. LED jsou integrovány do základny a svítí směrem nahoru na panely ORBEOS. Ty jsou na zadní straně zrcadlové. To znamená, že paprsek LED lze kamkoli nasměrovat a rozptýlit.

Šroubovice obsahuje pět kruhových OLED ORBEOS umístěných na otočných čepech se svítivostí 1000 cd/m2 a životností více než 5 000 hodin. ORBEOS je symbolem a zvlášť v asijských a skandinávských zemích jeho tvar (svítící kruh) symbolizuje měsíc. Neoslňující svítivost panelů ORBEOS s vnitřním průměrem 79 mm působí něžně a konejšivě a lze ji přirovnat k svitu svíčky. Díky tomu, že s nimi lze ve šroubovici otáčet, si můžete vyhrát s jejich nastavováním. Panely jsou uspořádány odshora dolů jako molekuly ve šroubovici DNA. Každý z pěti OLED měsíců se dá nastavit samostatně a vydává ideální měkké světlo pro stoly a obličeje.
                 
Rozdělení světla je značně variabilnější než u tradičních stolních svítidel. PirOLED je obojí: OLED skulptura, která vyvolává dojem tance a organické chemie, a variabilní osvětlovací technika s flexibilním rozdělením světla a sílou osvětlení.

PirOLED je jedním z řady modelů svítidel, které vznikly ve společnosti OSRAM v posledních měsících, a současně prvním krokem k vlastní rodině OLED svítidel. Koncepce svítidla byla představena mimo jiné na mezinárodní přehlídce designu SuperPiu v Miláně v dubnu 2010 a v Archivu Bauhausu / Muzeu designu v Berlíně v září 2010. Vzhledem ke kladné odezvě bude nyní představeno veřejnosti jako limitovaná edice v hliníku.

Svítidlo PirOLED je osazeno OLED panelem ORBEOS CDW-031, který byl veřejně představen loni jako první schválený OLED panel ORBEOS. Teplota jeho teplého bílého světla (2800 K) je podobná jako u teplého světla žárovky a je tudíž vhodná pro osvětlení, které je vzdušné a funkční současně. Při zapínání a vypínání panelu nedochází k prodlevě. Do reflektoru v základně bylo integrováno pět LED Oslon SSL. Seřízený světelný paprsek zdůrazňuje hliníkovou šroubovici jako skulpturu a osvětluje zadní zrcadlové strany panelů ORBEOS.

Zdroj: OSRAM