Do výběru 15. ročníku soutěže Měď v architektuře bylo vybráno sedm prací

Do výběru 15. ročníku soutěže Měď v architektuře bylo vybráno sedm prací

Mezinárodní porota skládající se z architektů a redaktorů odborných časopisů vybrala z přihlášených prací do užšího výběru o cenu soutěže Měď v architektuře 2011 práce ze Španělska, Finska, Itálie, Spojeného Království, Německa a Lucemburska.

Toto Ocenění, se zvýšenou účastí o 40% a se 65 účastníky, je nezapomenutelnou oslavou toho nejlepšího z evropské moderní architektury a poznání hodnot mědi v soudobém architektonickém návrhářství. Soutěžící představili v roce 2011 vyjímečně různorodá díla vysoké kvality – mezi nimi jich bylo hodně ještě nezveřejněných děl, nebo méně známé budovy. Následujících sedm děl, které Vám představíme, nádherně znázorňuje rostoucí popularitu mědi a měděných slitin, jako zdroj inspirace a jako udržitelné, šetrné materiály.

Radnice, policejní stanice a kulturní středisko v Navaře ve Španělsku je středem společenského, kulturního a politického života v městské části Berriozar. Budova od Garcia Rodriguez Alcoba je pojatá jako jednotná, otevřená forma – budova, která se obrací do sebe, určuje prostory a objemy jak uvnitř, tak venku.

Avanto Arkkitehdit následuje úplně jinou filozofii u Kaple svatého Vavřince, ve Vantaaban, ve Finsku, kterou určuje ’Cesta’, cesta křesťanů vedoucí do věčnosti. Toto dílo podporuje citové potřeby pohřbívajících, a zajišťuje provádění pohřbů.

Nové středisko pro požárníky, záchrannou službu a horskou službu v Jižním Tyrolsku (Itálie) spojuje na vyzývavém místě jednotky různých funkcí. Architekti rakouské firmy AllesWirdGut ztvárnili takové veledílo pokryté mědí, které odpovídá svému horskému prostředí bez toho, že by přerostlo přes vesnické měřítko.

Podobně převládajícím vizuálním prvkem je chata Freya postavená v Kielder Water, v Severní Anglii, která je v pojetí studia Weawe chata u jezera, pokrytá měděnou slitinou zlatavé barvy, inspirovaná pohádkou o vílách.

Ve vyvýšeném vrchovatém prostředí, s vyhlídkou na Rýn byl postaven rodinný dům v něměckém Seeheimu,vysněný architekty z Fritsch und Schlueter Architekten. Tradiční sedlový archetyp domu změnili na blokový, který se stává dynamickým tím, že jsou v něm vyříznuté otvory.

Villa Vauban, umělecké muzeum v Lucemburku zkoumá též rovnováhu mezi prostředím a budovou. Philippe Schmit a jeho společníci zde provedli rozsáhlou renovaci a rozšíření budovy, což značně zvětšilo prostor výstavní plochy a zvýraznilo historické pamětihodnosti místa.

V neposlední řadě pak Make upravil průměrný šestipatrový dům v srdci Londýna, pocházející z šedesátých let, který svým obsáhlým použitím mosazi a extrémně vysunutými balkóny získal úplně novou, nápadnou identitu.

V letošním roce zasedli do poroty čtyři architekti – všichni z nich byli oceněni v dřívějších ročnících soutěže Měď v architektuře -, Einar Jarmund, Patrick Genard, Pia Salin a Keith Williams, za předsednictví Catherine Slessor, redaktorky Architectural Review. Další informace a  fotogalerii děl z úzkého výběru, či všech 65 prací můžete shlédnou na obnoveném portálu Copperconcept.org, v rubrice Evropská cena. Práce, vybrané do uzšího výběru, budou představeny svými autory, a vyhlášení vítězů proběhne 27. září 2011, na slavnosti v Bruselu.  

Nick Hay, Copper Development Association