Nová berlínská vláda chce stavět byty. Do roku 2025 jich plánuje 100 tisíc

Až 100 000 nových bytů, posílení personálního stavu policie a škol a také důraznější ochranu klimatu slibuje pro příštích pět let nová berlínská vláda sociálních demokratů (SPD), Zelených a postkomunistické Levice. Uvádí to koaliční smlouva, kterou představila budoucí sociálnědemokratická primátorka Franziska Giffeyová spolu se zástupci obou dalších koaličních stran.

„Máme čtyři hlavní oblasti, kterými jsou sociální město, ekologické město, různorodé město a hospodářsky silné město,“ řekla Giffeyová o koaliční smlouvě nazvané Hlavní město budoucnosti. „My jako Berlíňané musíme jasně vědět, že žijeme nejen ve své čtvrti, ale že jsme hlavním městem Německa, světovou metropolí a velkoměstem, kde žijí rozličné národy,“ uvedla.

Jedním z nejpalčivějších problémů Berlína je nedostatek bytů. Koaliční smlouva počítá s tím, že do roku 2030 vznikne 200.000 bytů, z nichž až polovina do konce roku 2025. Podle Giffeyové to budou byty především v nízké a střední cenové hladině, aby se bydlení stalo dostupnějším. Ceny nájemného v Berlíně se za posledních deset let zdvojnásobily, i proto, že obytná výstavba nedokázala držet krok s rostoucí poptávkou.

V Berlíně už před rokem vstoupil v platnost zákon, který na pět let zmrazuje nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. Cílem kontroverzního opatření bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Město bez aut

Koaliční smlouva, který má zhruba 150 stran, se rovněž zavazuje k rozvoji veřejné dopravy. Spekulovalo se, že především Zelení by mohli kvůli podpoře MHD prosazovat zavedení mýta pro vjezd do města. S mýtným ale budoucí vedení města nepočítá, místo toho se již v příštím pololetí zvýší parkovné. Zdraží také parkovací karty rezidentů a v plánu je zavedení parkovacích karet pro hosty hotelů a penzionů.

Zářijové zemské volby v Berlíně, které se konaly společně s německými parlamentními, vyhrála sociální demokracie (SPD). Giffeyová, která SPD v Berlíně do voleb vedla, vystřídá stávajícího sociálnědemokratického primátora Michaela Müllera. Ten již nekandidoval a ve spolkových volbách získal poslanecké křeslo. Vedení města by se mohla Giffeyová ujmout 21. prosince.

red