Vycházející hvězda Sou Fujimoto
Galerie(9)

Vycházející hvězda Sou Fujimoto

Japonskému architektovi Sou Fujimotovi je teprve jednačtyřicet let a přesto má na kontě pěknou řádku realizací, které se staly světovými událostmi. Nově plní strany architektonických magazínů jeho pavilon, který se jako mrak vznáší v zahradách britské Serpentine Gallery. Sou Fujimoto se tak zařadil do skupiny těch nejzvučnějších jmen, které v předchozích letech galerie vyzvala ke stavbě pavilonu.

Sou Fujimoto se narodil v roce 1971 ve městě Hokkaidó. V roce 1994 dokončil studium na University of Tokyo a svou vlastní architektonickou kancelář si otevřel v roce 2000. Je považován za největší vycházející hvězdu nové generace architektů, která redefinuje vztah lidí a zastavěného prostředí. Nechává se inspirovat přírodními strukturami a jeho budovy smazávají hranici mezi přírodním a umělým prostředím. Naprostou většinu budov dokončil Fujimoto v rodném Japonsku. Patří mezi ně i dřevěný bungalov, který je podobně jako pavilon pro galerii Serpentine amorfním prostorem, který je přetvářen jeho návštěvníky.

Sou Fujimoto je v pořadí třetím japonským tvůrcem, který přijal nabídku Serpentine Gallery nastavbu dočasného pavilonu. V roce 2002 stál v zahradách galerie pavilon od Toyo Ita a v roce 2009 zde svou tvorbu předvedlo japonské studio SANAA. Stavby Sou Fujimota vždy od uživatelů vyžadují, aby si sami definovali způsob jejich využití. Samotný pavilon není výjimkou a představuje víceúčelový prostor k setkávání. Je vyroben z ocelových tyčí a akrylátových průhledných ploch, takže působí spíše jen jako mlha vznášející se v zahradách galerie. Celá konstrukce pavilonu zabírá 350 metrů čtverečních a má dva vchody. Vnitřní prostor je velmi variabilní a rozčleněný do mnoha výškových úrovní, takže nechává jeho návštěvníkům volnost při objevování jeho možností. 


Tokyo Apartment 2010


Final Wooden House 2008


House N 2008


House NA 2011


Serpentine Gallery Pavilion


Sou Fujimoto, foto: David Vintiner

-vb-
zdroj: Serpentine Gallery
foto: Iwan Baan