Internetová služba Airbnb původně určená ke sdílení ubytování rychle přerostla v běžné podnikání

Barcelona zatočí s pronájmy bytů k turistickým účelům

V Barceloně by od konce roku 2028 neměly být už žádné byty pronajímány jako ubytování turistům. Informoval o tom starosta katalánské metropole Jaume Collboni. Podle místních médií oznámil, že radnice tak chce přispět k řešení nedostatku bytů ve městě a snížení cen bytových pronájmů.

„V roce 2028 v Barceloně skončí využívání bytů k turistické činnosti,“ řekl dnes barcelonský starosta, který je členem katalánských socialistů. Na konci roku 2028 podle něj radnice neobnoví už žádné povolení majitelům bytů k pronájmu turistům.

Nyní je v Barceloně takových povolení asi 10.100, což je podle deníku ABC jen necelé procento z bytového fondu ve městě. Opozice proto záměr radnice kritizuje s tím, že to problém bydlení nevyřeší.

Masové demonstrace

Starosta Collboni má pro realizaci svého plánu dostatečnou podporu ostatních stran na radnici. Toto opatření ale velmi pravděpodobně vyvolá soudní spory, napsal deník El País.

Ke zrušení turistických pronájmů bytových jednotek chce vedení barcelonské radnice využít zákon schválený katalánskou vládou koncem loňského roku, který umožňuje radnicím taková povolení neobnovovat.

Povolení byla dosud na dobu neurčitou, na základě nové normy katalánské vlády ale vyprší dosavadní pronájmy v listopadu 2028. Radnice je pak mohou prodloužit, starosta Barcelony ale dnes oznámil, že jeho radnice to neudělá.

Ve Španělsku se v posledních týdnech konala řada demonstrací proti masové turistice. Například 20. dubna kvůli tomu vyšlo do ulic a na promenády u pláží na 60.000 lidí na Kanárských ostrovech, požadovali mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní.

V solidaritě s nimi tehdy demonstrovaly i skupiny lidí v Madridu či Barceloně. Koncem května protestovalo na 10.000 lidí proti masové turistice na Mallorce, kde se minulý víkend sešly také stovky lidí na pláži s obřím transparentem „Obsaďme naše pláže“. Minulý víkend rovněž v jihošpanělské Granadě lidé manifestovali za limity pro počty turistů.

Za dva týdny se chystá také demonstrace proti masové turistice v Barceloně pod heslem „Stačilo! Stanovme limity pro turistiku“. Barcelona je jedním z nejnavštěvovanějších míst Španělska, loni tam přenocovalo přes 12 milionů turistů, z toho asi 80 procent byli cizinci.