Podle čeho vybrat ta správná krbová kamna

Krbové kamna 2

Uvažujete o živějším způsobu vytápění, než je klasické topení? Krbová kamna jsou skvělou možností, jak interiér vytopit a zároveň získat příjemnou atmosféru, která vám v zimě připraví ideální prostředí k příjemnému odpočinku. Podle čeho vybrat ta správná?

Komerční sdělení

Krbová kamna s přehledem vytopí celý byt či dům, jestliže je ovšem vyberete správně.
Kamna kupujte nejen s ohledem na jejich vzhled, ale také na tyto aspekty:
Jak velký je prostor, který mají vytopit?
V jakém stavu je nemovitost, již chcete vytápět?
Jaká je výška komína?
Jaký je průměr kouřovodu?

Výkonnost kamen
Začněte u výkonnosti krbových kamen. Podle vašich preferencí se vám zúží výběr, v jehož rámci si poté vyberete takový design kamen, který adekvátně dotvoří váš interiér. Co se týče výkonnosti kamen, počítejte, že 1 kW vytopí zhruba 30 m3. Tento údaj ale také berte s rezervou, vždy záleží i na jiných faktorech.

Především na tom, jak kvalitně je dům či byt izolovaný a jak je starý – čím starší dům, tím méně obsáhne jeden kilowatt metrů krychlových, naopak u novostavby můžete přidat.

Pokud byste vybrali kamna s neadekvátním výkonem, nikdy nedosáhnete optimálního výsledku. V případě, že budou mít kamna nedostatečnou kapacitu, budou se přehřívat a v důsledku toho může dojít k jejich popraskání. Pokud budou naopak naddimenzovaná, nadměrně se zakouří.

Plech nebo keramika?
Volit můžete mezi kamny s plechovým pláštěm nebo keramickým povrchem. Plech se zahřeje velice rychle, je proto vhodný do rekreačního objektu, který není permanentně obydlený, ale po vašem příjezdu je potřeba, aby se co nejrychleji vytopil. Keramickým kamnům trvá déle, než se vytopí, na druhou stranu sálají opravdu dlouho.

Doplňkový nebo hlavní zdroj vytápění?
Důležitou otázkou při výběru systému kamen je to, jakým způsobem chcete, aby topila. Existují dva typy krbových kamen:
Klasická krbová kamna
• Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Rozdíl je v tom, že zatímco klasickými kamny vytopíte především místnost, ve které jsou instalovaná, a ostatní místnosti spíš částečně podle toho, kam necháte otevřené dveře, kamna s teplovodním výměníkem mohou být napojená na váš topný systém, vést teplo rovnoměrně do všech místností a být tak hlavním zdrojem tepla. Díky takovému systému se vám náklady na kamna vrátí během prvního roku a následně tímto vytápěním pravidelně ušetříte až polovinu za energie.

Zdroj: InHaus.cz

Komentáře