rekuperácia KORASMART TUBE 2400
Galerie(6)

Kvalitu vnitřního prostředí je potřeba řešit i ve stávajících stavbách

V budovách prožijeme asi 80 % svého života. Do tohoto období patří nejen čas strávený v domácnosti, ale i v kancelářských budovách nebo v obchodech. Právě v domácnosti máme ale největší možnost kvalitu vnitřního prostředí ovlivnit. Kdo chce doma dobře dýchat a zároveň mít teplo, musí umět vyvážit tři složky přispívající k vytvoření komfortního prostředí. Kromě teploty jako takové má na naši pohodu vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace CO2. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost.

Věděli jste, že …jen dýcháním vyprodukuje jedna osoba 450 litrů CO2 za jeden den? Že dospělý člověk potřebuje v průměru 6-7 litrů čerstvého vzduchu každou minutu což znamená denní potřebu 10 000 litrů vzduchu za den. A že čtyřčlenná rodina vyprodukuje za jeden den až 10 litrů vlhkosti?

rekuperácia KORASMART TUBE 2400E
rekuperácia KORASMART TUBE 2400
KORAVENT 2
KORAVENT
KORASMART 1400

V obytných místnostech dochází vlivem použitých stavebních materiálů, spotřebičů, provozem domu a především pobytem osob k postupnému znehodnocování kvality vnitřního vzduchu. Řízeným větráním je zajištěn dostatek čerstvého vzduchu a zároveň vzniká zdravé a pohodlné prostředí pro uživatele.

Minimální požadovaná hodnota intenzity větrání v obytných místnostech (pokoje, ložnice, kuchyně apod.), je dle ČSN EN 15665/Z1 0,3 h-1. Pro dosažení vyšší kvality vnitřního vzduchu lze doporučit v souladu s ČSN EN 15251 rozmezí intenzity větrání 0,5 – 0,7 h-1.

Tato hodnota nám říká, kolikrát za hodinu máme do místnosti přivést čerstvý vzduch v množství, které odpovídá celkovému objemu větrané místnosti. Nehledě na to, že kromě škodlivin se ve vzduchu koncentruje také vlhkost, která může způsobit, v dlouhodobém měřítku, i degradaci některých stavebních konstrukcí.

Jako ukazatel kvality vnitřního prostředí lze použít hodnotu koncentrace CO2, jehož koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí přesáhnout 1500 ppm.

Vliv koncentrace oxidu uhličitého na člověka v budovách
Vliv koncentrace oxidu uhličitého na člověka v budovách |

Zdravější než větrání otevřenými okny

Řešení existuje. Lokální větrací jednotky obsahují filtry, prachové i pylové, které čistí vzduch. Takto přiváděný vzduch, pak může být vhodným řešením i pro alergiky. Jednotky také redukují vlhkost a tím zamezují tvorbě plísní, která vzniká právě při nedostatečném větrání.

Velkou výhodou je i výrazné odhlučnění při větrání v místech, kde prochází vytíženější komunikace, což při větrání otevřeným oknem není možné.

KORAVENT 2

Konstrukční přednosti decentralizovaného větrání

Žádné drahé rozvody či bourání po celém domě. Instalace je velmi jednoduchá, vše se řeší lokálně. Jednotky se instalují přímo do obvodové zdi větrané místnosti. Vzduch současně odvádějí i přivádějí, přičemž díky zabudovanému výměníku jsou schopny předávat teplo zpět do interiéru.

Účinnost rekuperace těchto zařízení se pohybuje v rozmezí 60 až 90 %. Výhodou je i snadná možnost řízení ventilace. Zvolit můžete lokální rekuperační jednotky KORADO z modelové řady KORASMART nebo KORAVENT.

rekuperácia KORASMART TUBE 2400E

Nejnovější lokální větrací jednotku s rekuperací KORASMART TUBE 2400E vybavenou dálkovým ovládáním je možné ovládat i přes aplikaci na tabletu nebo mobilním telefonu a může tak být součástí inteligentního řešení domácnosti.

Více informací na www.korado.cz

ZDROJ: PR článek společnosti KORADO