Astrid Garden v Holešovicích propojuje industriální styl s bydlením
Existují projekty, které čistě plní svou funkci. A pak existují projekty, které vyprávějí příběh. Astrid Garden v pražských Holešovicích jednoznačně patří do té druhé kategorie.
Genius loci jako základ architektonického konceptu
Každé místo má svou duši. Holešovice ji mají obzvláště silnou – industriální, trochu drsnou, ale dnes živou a kreativní. Architektonické studio Bogle Architects, které má kromě Londýna kanceláře v Praze a Hong Kongu, tento genius loci nejen respektovalo, ale dokázalo ho s citem přetavit do moderního jazyka.
Architektonické pojetí projektu Astrid Garden vychází z moderní reinterpretace historického industriálního stylu typického pro tuto část města.

Na místě bývalé továrny kosmetické značky Astrid vznikl bytový komplex, který nese její jméno, čímž vědomě vzdává hold historii této lokality. Nejde o nostalgické citování minulosti – jde o vědomý, sebejistý dialog mezi tím, co bylo, a tím, co přichází.
Studio Bogle Architects není žádný nováček na pražské scéně. Ve spolupráci s developerem UBM Development Czechia stojí také za sousedním projektem Astrid Offices v Dělnické ulici, který získal certifikaci LEED Gold, byl zkolaudován v roce 2021 a ihned si odnesl ocenění v prestižní soutěži Best of Realty v kategorii nová administrativní centra.

Rekonstrukce vs. novostavba: odvaha pracovat s historií
Jeden z nejzajímavějších architektonických aspektů celého projektu je koexistence sedmi novostaveb s jednou náročně rekonstruovanou budovou v ulici U Průhonu. Tato budova není pouhým pozůstatkem – je vědomým dramaturgickým prvkem celé kompozice. Rekonstruovaná budova nabízí byty s vysokými stropy, které jsou přímým odkazem na industriální minulost objektu.
Designové vypínače: detail, který dělá rozdíl
V projektu takového kalibru, jako je Astrid Garden, bylo by nemyslitelné osazovat interiéry generickými vypínači z hobby marketů. Výběr elektroinstalačních prvků je finálním aktem celého designového příběhu – jsou to objekty, kterých se rezidenti dotýkají každý den, mnohokrát denně.

Designový vypínač není jen funkční prvek – je to haptický a vizuální zážitek. Váha tlačítka, odpor mechanismu, povrchová úprava, geometrie rámečku – to vše komunikuje s uživatelem na fyzické úrovni, která přesahuje pouhý vizuální dojem.
V kontextu Astrid Garden, kde architektonický záměr pracuje s napětím mezi industriální historií a moderní elegancí, volba vypínačů tento dialog reflektuje. Vybrány byly spínače berker Q.3 od společnosti Hager.

„Tyto vypínače, zásuvky a další domovní přístroje si v interiéru na nic nehrají. Svým precizním řemeslným provedením dělají čest heslu „Made in Germany“, ovšem nepoutají na sebe prvoplánově pozornost. Není to mohutný solitérní element z nápadného materiálu, který by v interiéru přitahoval pohledy všech příchozích. Naopak. Svou čistě čtvercovou formou s ostrými liniemi bez jakýchkoliv příkras a strohé barevnosti sestávající pouze z antracitové a bílé, se řadí spíše mezi minimalistické domovní spínače,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice, do jejíhož portfolia vypínače berker patří.

Zakladatelka concept store MONOBRAND, paní Katrin Grund, která vypínače do projektu dodávala, k volbě spínačů doplňuje: „Tento vizuálně čistý vypínač v sobě skrývá jedno překvapení. Není patrné na první pohled, ale spíš na první dotek. Překvapí vás totiž svým hebkým povrchem. Díky speciální povrchové úpravě jsou tyto vypínače na omak velice příjemné.“
Nejmodernější technologická řešení pro současné bydlení
Systémy KNX umožňují integraci osvětlení, žaluzií, klimatizace a dalších systémů do jediného rozhraní – přičemž fyzický ovládací prvek na stěně může mít naprosto totožný vizuální charakter jako klasický vypínač. Rezident nemusí žít v pocitu, že bydlí v technologickém showroomu – může mít smart home s tváří klasického interiéru.

Srdcem každé bytové jednotky je rozvaděč a jisticí a chránicí přístroje v něm. V projektu Astrid Garden opět padla volba na technologické řešení Hager. Rozváděče volta a FWU v sobě ukrývají přehledně seřazené jisticí a chránicí přístroje stejné značky – Hager. O bezpečnost a bezproblémové vedení elektrické energie je proto v jednotlivých bytech dobře postaráno.
Závěr: Astrid Garden jako architektonická výpověď
Bogle Architects ukázali, že světová architektura může být hluboce lokální. Astrid Garden není londýnský nebo hongkongský projekt přenesený do Prahy – je to projekt, který by mohl vzniknout jedině tady, jedině v Holešovicích, jedině na místě, kde kdysi voněla kosmetika značky Astrid.
A to je ta nejvyšší pochvala, kterou může architekt dostat.
Zdroj: PR článek Hager Electro s.r.o.







