Partneři sekce:
  • P.M.H. Invest & Trade
  • Rehau

Komfortní topení – velkoplošné sálavé vytápění a chlazení

Komfortní topení - velkoplošné sálavé vytápění a chlazení

Spotřeba energií díky zvyšujícím se nárokům na tepelnou pohodu roste. Možným řešením jsou nízkoteplotní velkoplošné sálavé systémy, kde jsou otopné a chladicí plochy součástí stropních, stěnových i podlahových stavebních konstrukcí.

Sálavé panely Leonardo

Jedná se o sádrokartonové desky, v nichž je instalována vlnovitě zahnutá PE-RT trubka 10 x 1,3 mm. Zakřivení a uložení trubky umožňuje vytvoření co největší předávací plochy; páteřní trubka je v dimenzi 20 x 2 mm. Z vrchní strany je nalepena izolace pro omezení tepelných ztrát do instalačního prostoru (EPS, minerální vata apod.). Celková instalace panelů se příliš neliší od klasické suché výstavby, pouze hydraulické napojení jednotlivých panelů je provedeno pomocí fitinek bez o-kroužků a za pomoci násuvných objímek. Různé velikosti panelů a možnost jejich úpravy zaručuje flexibilitu a pokrytí celkové plochy.

Oproti běžným soustavám nabízí systém Leonardo velmi rychlou regulační odezvu na požadované změny teplot bez tepelné setrvačnosti. Největší výhodou stropních panelů Leonardo je snadné vytvoření otopné (popř. chladicí) plochy a finální stavební konstrukce v jednom pracovním kroku. Podíl tepelného toku sdíleného sáláním je u stropních konstrukcí cca 80 %. To zaručuje tepelnou pohodu prostředí, protože zdi a stropy akumulují teplo (v případě chlazení jsou naopak ochlazovány.

V kombinaci s řízenou výměnou vzduchu, pomocí které se bude odvádět teplo vázané ve vodní páře, lze vytvořit optimální tepelný komfort v administrativních budovách i v bytě. V akusticky náročných prostředích je možné uplatnit i variantu „Acustico“, která díky své konstrukci výborně tlumí zvuk.

STĚNOVÉ vytápění|chlazení

Nejčastěji se používá při rekonstrukci starších staveb nebo jako doplňkový otopný nebo chladicí systém. I zde jsou trubky vlnovitě integrovány v sádrokartonové desce. Podíl sálavé složky je u stěnových panelů přibližně 65 %. Jejich součástí však není izolační materiál, ten je nejčastěji tvořen doplňkovou stavební izolací podle požadované charakteristiky místnosti tak, aby nebyla navýšena stavební hloubka zdi nebo stěny.

HiDROS – tepelná čerpadla

Součástí portfolia společnosti VIPS gas, s. r. o., jež tento systém přináší na český trh, jsou i špičkové produkty HidROS. Tepelná čerpadla HiDROS obsahují reverzní ventil pro systém efektivního odmrazování výparníku a také pro možnost chlazení v letním provozu, což je prováděno např. již zmiňovanými stropními a stěnovými panely Leonardo. Rozsah chladicího/topného výkonu čerpadla činí 5-900 kW. Vysoce výkonné jednotky jsou dodávány v kompaktním provedení, čímž je eliminována nutnost kaskádového systému. Využívají DC invertorové řízení výkonu tepelného čerpadla v rozsahu 30–130 %. Mají moderní ekologické chladivo R410A jejich součástí jsou kompresory Copeland Scroll. Díky těmto technologiím se HiDROS řadí na špičku mezi tepelnými čerpadly.

Výhody systému

Instalací celého systému sálavých stěn, stropů a podlah lze dosáhnout maximálního tepelného komfortu a úspory energií. Systém vytváří perfektní klima po 365 dnů v roce – v zimě topí, v létě chladí. Tento unikátní vytápěcí systém na český trh přináší firma VIPS gas, s. r. o. Ta má ve svém portfoliu široce zastoupené systémy a metody podlahového vytápění, díky nimž je možné vyhovět specifickým přáním zákazníků.

Společnost VIPS gas s.r.o. nabízí vypracování detailní prováděcí dokumentace a hydraulický výpočet pro systémy velkoplošného vytápění a chlazení. To vše při následné realizaci zakázky zdarma.

Zdroj: PR článek společnosti VIPS gas s.r.o.