Partneři sekce:
  • Prefa

Nová střešní krytina KMB Beta 2008

Nová střešní krytina KMB Beta 2008

Nová střešní krytina KMB Beta 2008 je řečeno motoristickou terminologií výsledkem „faceliftu“ profilované betonové střešní krytiny od společnosti KM Beta, a.s. Úpravy lícní a rubové strany zvýšily technické i užitné vlastnosti novinky. KMB BETA 2008 vyniká nižší hmotností při zachování požadované vysoké pevnosti, zvýšenou vodní drážkou, větší vůlí v této vodní drážce a navíc i vylepšenou stabilitou řezaných tašek. Novinka je podobně jako ostatní krytiny od společnosti KM BETA a.s. vyráběna z kvalitních surovin, především z křemičitého písku z lokality zvané „Moravská Sahara“. KMB BETA 2008 je dostupná ve třech variantách povrchové úpravy a v sedmi barevných odstínech.

Výhody nové tašky KMB BETA 2008 od společnosti KM Beta, a.s. v první fázi ocení zejména projektanti a realizační firmy, ale díky např. eliminaci zatékání a vzlínání vody do střešní konstrukce následně i samotní uživatelé. Předností betonové krytiny je její pevnost a zároveň nižší hmotnost.

KMB BETA 2008 je v podélném i příčném směru vyztužena, což zvýšilo její lomovou pevnost při současném snížení hmotnosti. Nová taška KMB BETA 2008 má hmotnost 4,25 kg, je tedy o čtvrt kilogramu lehčí oproti původní střešní tašce KMB BETA. Při spotřebě asi 10 ks na metr čtvereční se jedná o úsporu cca 2,5 kg/m2 a tedy výrazně menší zatížení krovu. Pevnost tašky je důležitá zejména v oblastech s vysokým výskytem sněhových srážek – KMB BETA 2008 unese podstatně více než normou požadovaných 2000 N.

KMB BETA 2008 je doslova „imunní“ proti zatékající či vzlínající vodě. Díky zvýšení vodní drážky a její úpravě (zvýšení počtu výstupků ze 2 na 3) totiž voda nemá šanci dostat se do střešní konstrukce. Takto upravené vodní drážky zamezují možnému zatékání vody a zároveň eliminují vzlínání vody v případě, že na střeše zůstane ležet vrstva sněhu.

Díky zvýšení vůle vodní drážky do sebe jednotlivé tašky lépe a přesněji zapadají. Tato inovace v praxi znamená pohodlnější, snadnější a přesnější skládání tašek na střeše.

Stabilita řezaných tašek v úžlabí či nároží je výsledkem dalšího vylepšení střešní tašky KMB BETA 2008 – přidání druhého výstupku v detailu odsazení od střešní lati. Díky této inovaci se řezaná taška položí na dva stabilní body (u závěsu tašky) a nekýve se. I když se při správném technologickém postupu mají jednotlivé tašky v nároží a úžlabí připevňovat, často se tak neděje – a právě v těchto situacích se projeví stabilita nové tašky KMB BETA 2008.

O ochranu proti poškození tašek už při dopravě se zasloužilo odlehčení patního žebrování spojené se snížením vzájemné kontaktní plochy rubové a lícní strany střešních tašek v paletě. Plocha žebrování byla rozdělena na dvě menší plochy žlábkem a opatřena silikonovým páskem – díky tomu jsou tašky na paletě při manipulaci chráněny proti poškození.

Střešní taška KMB BETA 2008 má rozměry 420×331 mm, krycí šířku 301 mm, krycí délku 320 – 340 mm. Pokládá se na laťování s roztečemi 320 – 340 mm (dle střešního sklonu, viz. technická příručka na www.kmbeta.cz). Novinka je vhodná pro sklon střechy 12 – 90°, použití není omezeno nadmořskou výškou. Taška vyniká nízkou nasákavostí (max. 9%) a dokonalou mrazuvzdorností (25 cyklů).

Nové tašky KMB BETA 2008 se vyrábějí jako jejich předchůdkyně v sedmi barevných odstínech a ve třech povrchových úpravách, ze kterých si každý zákazník může vybrat podle svého vkusu či charakteru stavby. KMB BETA 2008 nabízí tyto odstíny: cihlově červený, višňový, hnědý, šedý, černý, zelený a modrý.

Povrchové úpravy

Povrchové úpravy tašek zajišťují jejich dlouhou životnost, rovnoměrnou barevnost v celé ploše a barevnou stálost. Zákazník si může vybrat z těchto možností:
Elegant – dvojitý akrylátový nástřik,
Briliant – speciální dvojitý nástřik s leskem,
Standard – probarvený beton bez povrchové úpravy,
EFEKT – trojitý akrylátový nástřik vytvářející barevný efekt. Možná kombinace barev je hnědá a cihlová.

Zdroj: KM Beta, a.s.