Partneři sekce:

Samonivelační stěrky pro novostavby i rekonstrukce (pracovní postup)

08 min
Zdroj: Baumit

Dokonale rovných podlahových konstrukcí lze dnes už jen těžko dosáhnout jinak než použitím samonivelačních stěrek. Baumit nabízí pro novostavby i rekonstrukce tradičně ucelený program. V letošním roce navíc představil i novinku Baumit Nivello 50.

Použití samonivelačních stěrek je jednou ze tří možností, jak vyřešit podkladní vrstvu podlahové konstrukce před pokládkou finální nášlapné vrstvy. Jako druhé řešení jsou na trhu k dispozici lité potěry na bázi síranu vápenatého, které jsou vhodné pro vyšší zatížení jako plovoucí, oddělený nebo spojený potěr.

Uplatnění naleznou především u větších podlahových výměrů a mezi jejich přednosti patří rozlivné vlastnosti, objemová stálost a bezproblémové strojové zpracování. Třetím možným řešením jsou cementové potěry. Ty vynikají vysokou pevností v tlaku i pevností v tahu za ohybu.

Svým složením se hodí mimo jiné do exteriéru a interiéru v místech s vyšší vlhkostí. Další předností cementových potěrů je snadná zpracovatelnost a také poměr ceny a výkonu.

Dokonale rovný povrch

Aktuální trendy a vysoké nároky na kvalitu, a zejména rovinnost podlahové konstrukce však výrazně preferují použití samonivelačních stěrek – například tedy z řady Baumit Nivello. Mezi zásadní přednosti stěrek patří především dosažení dokonalé rovinnosti, a to již u minimální tloušťky vrstvy.

U některých typů nášlapných vrstev, jakými jsou například velkoformátové dlažby či přesné povrchy typu PVC a vinylových podlah, je použití samonivelačních stěrek v podstatě předepsáno. Důvodem je jejich vynikající rozlivnost a stejně tak objemová stálost.

Novinka letošního roku

V roce 2021 se v nabídce společnosti Baumit objevuje další výrobek s označením Baumit Nivello 50. Jak už sám název napovídá, tuto cementem zušlechtěnou samonivelační stěrku aplikujeme pro tloušťky v rozmezí 2–50 mm. Zásadní odlišností od předešlých dvou produktů je fakt, že je možné ji používat v exteriéru. Majitelé starších nemovitostí s dřevěnou podlahovou konstrukcí mohou při rekonstrukci tuto stěrku použít přímo na původní dřevěný povrch. Podmínkou je náležitá příprava povrchu – musí být čistý, pevný a vysušený. Zároveň by dřevěná konstrukce neměla být nadměrně deformována průhybem.

Jak s touto novou stěrkou zacházet?

Od partnerů ASB

Informace o výrobku

Prémiovým produktem v této řadě je Baumit Nivello Quattro vyráběný na bázi síranu vápenatého v kombinaci s dalšími pojivy, přísadami a pískem.

Používá se k vyrovnání všech druhů cementových a litých potěrů v rozmezí tloušťky vrstvy již od 1 mm až do 25 mm. Už zmíněné vlastnosti doplňuje tento výrobek o bezpórovitý povrch a také velmi dobrou tepelnou vodivost.

 

Víte, že?

Stěrka je vhodná pro použití u elektrického podlahového topení s odporovým drátem vloženým přímo do vrstvy stěrky. V případě teplovodního vytápění podlahy je vhodné samonivelační stěrku Baumit Nivello Quattro použít v kombinaci se systémem REHAU RAUTHERM SPEED.

V obou případech je tloušťka samonivelační stěrky nad otopným systémem minimálně 8 mm, resp. 10 mm. Díky tomu se tyto podlahové skladby hodí obzvláště pro rekonstrukce. Baumit Nivello Quattro se uplatní též u dřevostaveb, kde je podlahový systém tvořen sádrovláknitými deskami Fermacell.

Co budete potřebovat?

 • Cementová malta
  Baumit Baumacol Preciso
 • Kontaktní můstek
  Baumit SuperPrimer
 • Sklotextilní síťovina
  Baumit CeramicTex
 • Samonivelační stěrka
  Baumit Nivello Quattro

  Pomůcky a nářadí

 • bruska
 • vrtačka
 • sponkovačka
 • hladítko
 • roznášecí lať
 • ježatý váleček

01 Broušení

Před použitím samonivelaní stěrky je třeba zbrousit původní povrch (v tomto případě dřevo), zbavit ho nečistot, prachu a připravit ho na aplikaci.

01 min
01 Broušení | Zdroj: Baumit

02 Dilatační pásky

Místnost po celém obvodu opatříme dilatační páskou.

02 min
02 Dilatační pásky | Zdroj: Baumit

03 Fixace

Zafixujeme či odstraníme všechny nesoudržné části původního povrchu.

03 min
03 Fixace | Zdroj: Baumit

04 Spárování

Veškeré trhliny, praskliny a spáry v původním povrchu vyplníme cementovou maltou Baumit Baumacol Preciso.

04 min
04 Spárování | Zdroj: Baumit