Partneři sekce:

Obložkové zárubně jsou prototypem moderního designu

Obložkové zárubně jsou prototypem moderního designu

Zárubně neodmyslitelně patří ke dveřím. Neplní ale pouze funkci mechanickou … stejně jako samotné dveře, mohou být i zárubně výrazným designovým prvkem interiéru. Donedávna nejpoužívanější materiál kov v posledních letech nahradily materiály dřevěné, jejichž výhodou je možnost sladit zárubně s výběrem dveří, podlah a ostatních prvků interiéru. Většinou se volí zárubně se shodnou povrchovou úpravou a dekorem odpovídajícím strukturou a odstínem dveřnímu křídlu. Kombinace dveří a zárubně je pak prototypem moderního designu a funkčnosti. Na výběr jsou zárubně foliované, laminované, lakované, dýhované a další v široké škále dekorů a barev. Vždy je lepší navštívit vzorkovou prodejnu a o dekoru a materiálu se přesvědčit na vlastní oči.

Klasikou jsou zárubně obložkové

Zárubně se, stejně jako dveře, vyrábějí v několika provedeních. Nejoblíbenější jsou dnes bezesporu obložkové zárubně. Obložkové zárubně nesou dveře a jak již sám název napovídá, obkládají stavební otvor. Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, je vysoce kvalitní dřevotřísková deska, která je automaticky frézována do požadovaných tvarů a rozměrů.

„Nespornou výhodou obložkových zárubní je to, že jejich instalace je snadná a čistá. Není třeba žádné betonování a dozdívání. Obložkové zárubně se instalují na dokončené zdivo včetně omítky a výmalby a po finalizaci podlahové krytiny. Montáží až ve finální fázi stavby se tak vyhnete možnému poškození zárubní v průběhu stavebních prací. Obložkové zárubně lze umístit jak na klasické zdivo, tak do sádrokartonové konstrukce,“ říká paní Eva Kašíková, obchodní ředitelka firmy SEPOS, největšího výrobce zárubní se sítí poboček po celé republice.

U novostaveb je vhodné na obložkové zárubně myslet již v projektu popřípadě ve fázi hrubé stavby tak, aby byl stavební otvor připraven podle daných parametrů. „V případě obložkové zárubně musí být šířka stavebního otvoru pro typizované otočné dveře o 9-10 cm větší než je šířka dveří (např. u dveří šíře 80 je stavební otvor 89 – 90 cm). Požadovaná výška stavebního otvoru pro typizované dveře s obložkovou zárubní, kterou je nutné měřit až po finálních úpravách, je 201-202 cm při standardní výšce dveří,“ upřesňuje paní Eva Kašíková. Také sílu, respektive tloušťku zdi, je nutné měřit po finálních úpravách. „Minimální šíře je 80 mm, řešení pro užší stěnu je vhodné konzultovat s odborníky,“ doplňuje paní Eva Kašíková.
 

Moderní variantou jsou bezfalcové zárubně

Bezfalcové zárubně se skrytými závěsy je moderní trend, který potěší především milovníky čistých linií. Jedná se o vysoce designové provedení, kdy zárubně s bezpolodrážkovými dveřmi v zavřeném stavu tvoří jednu rovinu. Dveře do zárubně  doslova zapadnou a vytvoří tak společně jednolitý povrch. Instalace je náročnější a určitě se vyplatí přenechat ji profesionálům. Je totiž nutné dveře se zárubněmi dokonale seřídit tak, aby spára mezi nimi byla na všech místech stejně široká.


 
Detail – bezfalcová zárubeň, foto SEPOSDetail – skryté závěsy, foto SEPOS

Od partnerů ASB

Další speciální zárubně

Téměř na kterýkoliv typ stavebního otvoru existuje řešení. Zvláštní kategorii tvoří zárubně pro posuvné dveře. Zde existují dva typy posuvných systémů. U dveří posuvných na zeď se jedná o speciální zárubeň, která na rozdíl od obložkové zárubně obsahuje svislý dorazový hranol a v horní části je uzpůsobena pro napojení garnýže. Druhým typem posuvných dveří jsou dveře posuvné do pouzdra. Zárubně v tomto případě plní funkci designovou. Obkládají stavební otvor a v horní části kryjí kolejnici posuvného systému, do které je zavěšeno dveřní křídlo.

Další variantou jsou průchozí zárubně určené do průchodů bez dveří. Je možné je designově sladit s ostatními dveřmi v interiéru.

Pro rekonstrukci domů nebo bytů je vhodný systém OKZ, neboli obklad kovové zárubně. Především pak v panelových domech bývá často vybourávání stávajících zárubní natolik obtížné, že se stává překážkou v rozhodování, zda tuto úpravu realizovat. Realizace pomocí systému OKZ je příjemné řešení, které dokáže zmodernizovat a několikanásobně pozvednout každý interiér.

 

Dveře a zárubeň v novém dekoru s 3D strukturou, foto SEPOS

ZDROJ:  PR článek společnosti  SEPOS spol. s r.o.

–>–>