Instalace sprchové vaničky

Plánujete koupelnu nebo přemýšlíte o její renovaci? Potom pravděpodobně budete zařizovat nebo nově vybavovat sprchový kout. Hitem dnešní doby jsou sice sprchové kouty instalované přímo na podlahu, nejoblíbenější volbou přesto zůstávají sprchové kouty se sprchovou vaničkou.

Tématem dnešního článku je instalace sprchové vaničky. Na úvod je dobré uvést, že existují tři základní způsoby montáže. Ve stručnosti si je představíme. Nicméně i zde platí, že při vlastní montáži je nezbytně nutné přesně dodržovat pokyny výrobce uvedené v montážním návodu.

Montáž sprchových vaniček na nožičky

Nožičky jsou praktické, vyrovnají vaničku na podkladu a zajistí její stabilitu. Pod úroveň vaničky se pak může umístit sifon, takže jej není nutné zapouštět do podlahy.

Jak postupovat?

 1. Nachystejte si na podlahu v koupelně dostatečně velký karton nebo starou deku. Položte si sprchovou vaničku na podložku dnem vzhůru. Na zesílené dno vaničky přiložte nosník, podle něho vyznačte na dně vaničky místa, kde se budou nacházet otvory pro šrouby. V označených místech vyvrtejte předepsaný počet otvorů vhodným vrtákem a do přípustné hloubky, aby se nepoškodilo dno vaničky.
 2. Připevněte nosníky do otvorů, upevněte závitové tyče, matice a plastové nožičky.
 3. Vaničku otočte a postavte na nožičky. Pomocí vodováhy zkontrolujte, že sprchová vanička stojí rovně. Pokud tomu tak není, otáčením nožiček ustavte vaničku do roviny.
 4. Vyznačte na stěnu horní hranu vaničky. Ve vzdálenosti 100 mm od rohů označte osy příchytek. Vaničku postavte stranou.
 5. Na osy přibližně 50 mm pod hranou vaničky vyznačte místa pro otvory na hmoždinky. Informaci o šířce otvorů a výběru vrtáků a hmoždinek vám opět poskytne návod od výrobce. Hmoždinky vložte do otvoru a přišroubujte plastové příchytky vaničky.
 6. Do horních ozubů příchytek naneste silikonových tmel. Zavěste vaničku.
 7. Podle montážního návodu připojte sifon a přitmelte vaničku sprchového koutu ke stěnám.
Zdroj: Shutterstock

Montáž sprchové vaničky na podlahu

Nejtěžším krokem u tohoto typu montáže je instalace sifonu a odpadu. Pro ně musí být vytvořený prostor pod úrovní podlahy. Další podmínkou je pevnost podkladu pro vaničkou. Ideální je beton nebo dlažba. Podklad by měl být odizolovaný.

 1. Sprchovou vaničku položte na místo a obkreslete ji. Naznačte také obrys pro sifon.
 2. Do kapsy pod podlahou umístěte sifon propojený s odpadem.
 3. Na vyznačený obrys vaničky naneste lepidlo a přilepte vaničku.
 4. Do otvoru ve vaničce připevněte horní část sifonu.
 5. Rovnoměrně zatěžkejte vaničku, aby si k zemi krásně sedla. Utěsněte ji po obvodu silikonovým tmelem.

Montáž samonosné sprchové vaničky

U tohoto typu vaniček není nutné zapouštění do podlahy ani obezdění. Vaničku můžete jen přilepit na dlažbu. Základní pomůckou při montáži je tedy silikonové lepidlo.

 1. Vaničku nejprve položte do požadované polohy, abyste si mohli na podlaze vyznačit umístění sifonu.
 2. Vyzkoušejte, zda sedí připojení odtoku, což znamená, že byste měli provést rozvody odpadního potrubí s napojením na sifon bez závěrečného spojení potrubí.
 3. Položte sprchovou vaničku do požadované polohy a postupně s odstavením vaničky podložte odpadní rozvody, až sifon dostanete do požadované polohy ve vaničce. Polohu spojů potrubí si označte.
 4. Spojte odpadní potrubí včetně sifonu.
 5. Nachystejte si kartonovou podložku. Vaničku otočte. Smirkovým papírem zdrsněte spodní plochu vaničky. Silikonové lepidlo naneste na celou stykovou plochu vaničky s podlahou.  Silikonový tmel naneste i na obvod vaničky přibližně 1 cm od vnější spodní hrany.
 6. Vaničku ustavte do požadované polohy a sešroubujte sifon.
 7. Zkontrolujte rovinu a výšku nad podlahou. Vaničku dotlačte, aby co nejvíc dosedla na podlahu a tmel mohl přilnout.
 8. Vaničku u obkladu utěsněte silikonovým tmelem, případně místo silikonu použijte speciální plastové lišty.

Rady na závěr

Dobrá sprchová vanička od osvědčeného výrobce je jistotou dlouholeté spokojenosti. Nicméně i zde platí rčení důvěřuj, ale prověřuj. Po zakoupení si sprchovou vaničku prohlédněte a ujistěte se, že není poškozena.

V montážním návodu výrobce, který by měl být součástí balení, zjistíte nejen detailní informace o rozměrech, náčiní a nástrojích, které budete při montáži potřebovat, ale i o tzv. stavební připravenosti, čímž rozumíme technickou připravenost místa, kam má být výrobek instalován.

ZDROJ: PR článek společnosti Sanitino