Zateplením rodinného domu dochází k výrazným úsporám energie.

Zateplování fasád, výměny oken. Češi zareagovali na vysoké ceny energií

Češi v době drahých energií a snížené dostupnosti bydlení zvýšili poptávku po rekonstrukcích a zateplování domů a bytů. Největší zájem je o zateplování fasád domů, meziročně se pro tento krok rozhodlo o 64 procent více lidí. Zájem o výměnu oken se letos meziročně zvýšil o 23 procent a obdobně tomu bylo také u zateplování střech, u kterých poptávka meziročně stoupla téměř o třetinu.

Vyplývá to z dat poptávkového serveru ePoptávka.cz „Starými okny či nezateplenou střechou nebo stěnami uniká obrovské množství tepla. Pokud se domácnosti rozhodnou pro změnu, mohou dosáhnout úspory v řádu desítek procent. Naše data ukazují, že poptávka po těchto řešeních je vysoká a stále narůstá,“ řekl ředitel společnosti ePoptávka.cz Otto Kočí.

Za proměnou chování českých domácností stojí podle ePoptavky.cz hlavně energetická krize, která začala během pandemie koronaviru a dále narůstala minulý rok po začátku války na Ukrajině. Značná část lidí se tak zaměřila na změnu svých návyků a cestu k úspoře financí i energií hledala v optimalizaci vytápění, nakládání s elektřinou nebo třeba využívání teplé vody, uvedl web.

Roli sehrála i inflace

K investicím do bydlení a hledání alternativních zdrojů vytápění přiměla podle něj Čechy také vysoká inflace. Podle dat Českého statistického úřadu v září meziroční růst cen zpomalil na 6,9 procenta ze srpnových 8,5 procenta.

Podle Ondřeje Boreše, manažera výrobce oken Velux, drží stagnující rezidenční trh letos hlavně rekonstrukce, nikoli nová bytová výstavba. „Český bytový fond stále patří mezi nejzastaralejší v Evropě, rekonstrukce bytu či starého domu může být přitom finančně výrazně výhodnější než budování nového domu či stěhování se do většího. K dalšímu zájmu o rekonstrukce mohou přispět nové dotační programy,“ uvedl Boreš.

K rekonstrukcím a zateplování bydlení vláda připravila další kolo dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) a program zaměřený na renovaci starších nemovitostí Oprav dům po babičce. Standardní program NZÚ podporuje všechny kategorie zateplování, je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Na rozdíl od programu Oprav dům po babičce získají lidé peníze až po realizaci opatření. U obou podpor na rodinné domy platí, že domácnosti mohou získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření.

Z programu Oprav dům po babičce je možné na komplexní zateplení přes program získat až milion korun. U menších rekonstrukcí, jako jsou například výměna oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy, lze zažádat maximálně o 150.000 korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů.