Moderní obalovna urychlí stavbu středočeských silnic

Moderní obalovna urychlí stavbu středočeských silnic

Rychlou modernizaci a výstavbu silnic ve Středočeském kraji a hlavním městě Praze umožní nová obalovna asfaltových směsí, jejíž výstavba byla v těchto dnech dokončena v Poříčanech u Českého Brodu. Asfaltové směsi z výkonné a k životnímu prostředí ohleduplné obalovny, která přinese sedm nových pracovních míst, budou využity například při výstavbě Pražského okruhu. Stavbu v ceně 100 milionů korun vybudovala společnost Skanska DS od října 2007 do dubna roku 2008.


„Obalovna vyprodukuje až 160 tun asfaltových směsí za hodinu. Například při rekonstrukci dálnice D11 vyrobí denně asfalt pro úsek dálnice dlouhý 1,2 kilometru. Moderní výrobna vznikla v průmyslové zóně, na pozemcích, které původně sloužily jako překladiště při výstavbě dálnice D11,“ říká říká Josef Hájek, generální ředitel společnosti Skanska DS.

Dominantu celého závodu tvoří ocelová věž sloužící pro přípravu směsi. Okolo ní jsou boxy pro sklad kamene a součástí obalovny je rovněž hala a montovaná administrativní budova. Při výrobě je použita efektivní švýcarská technologie Ammann Uniglobe 160. Obalovna rovněž splňuje nejpřísnější ekologické normy a nevyužívá žádné technologie a zařízení poškozující životní prostředí, jako například topné oleje.

V současné době probíhá oživování technologie obalovny. Zhruba za šest měsíců začne závod fungovat v ostrém provozu.

Základní údaje:
Název: Obalovna asfaltových směsí
Lokalita: Poříčany, Středočeský kraj
Investor: Skanska DS a.s.
Zhotovitel: Skanska DS a.s.
Projektant: GREBNER s.r.o.
Doba výstavby: říjen 2007 až duben 2008
Technologie: Ammann
Typ: Uniglobe 160
Kapacita: 160 tun vyrobených směsí/hod
Cena: 100 miliónů korun vč. DPH