Drahé jako nikdy v historii. Ceny bytů meziročně vzrostly až o 115 procent

Sociální byty
Zdroj: Rasmus Hjortshoj, BIG

Ceny bytů za metr čtvereční ve čtvrtém čtvrtletí zdražily ve všech sledovaných okresech i v největších městech Česka. Z měst nejvíce opět vzrostly ceny v Ústí nad Labem, meziročně téměř o 61 procent. Z okresů nejvíce zdražil Jablonec nad Nisou, meziročně o 115 procent.

Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz sledující velká města a z dat okresů Cenového kompasu Sreality.cz.

Nejmenší nárůst cen ve velkých městech byl v Praze, kde ceny stouply o 16 procent. V hlavním městě byly ale byty s průměrnou cenou 120.877 korun za metr čtvereční nejdražší, naopak nejlevnější bylo Ústí nad Labem s cenou 37.373 korun. Společnost FérMakléři.cz porovnávala ceny bytů v osmi největších městech z devíti, údaje za Liberec nejsou k dispozici.

Podle jednatele společnosti FérMakléři.cz Lumíra Kunze ceny nahoru tlačí velmi nízká nabídka. Do celkové ceny za bydlení se dále promítají drahé hypotéky a energie. „Když se vrátíme k pořizovacím cenám bytů, je nicméně zřejmé, že důvod zlevňovat do budoucna žádný reálný není,“ uvedl.

V Praze je draze. V Brně také

Po Ústí nad Labem stouply ceny meziročně nejvíce v Ostravě (o 39,8 procenta), Hradci Králové (o 37,6 procenta) a Českých Budějovicích (o 35,8 procenta). Naopak po Praze nejméně vzrostly v Olomouci (o 27 procent).

Po Praze byly nejdražší byty v Brně s průměrnou cenou 99.217 korun za metr čtvereční. Následovaly Hradec Králové (76.284 korun) a České Budějovice (68.394 korun). Za nejlevnějším Ústím nad Labem následovala Ostrava s průměrnou cenou 46.354 korun za metr čtvereční.

Kunz dále řekl, že na severu Čech je nadále potenciál vyššího meziročního růstu cen. Jako důvod uvedl trojnásobnou cenu za metr čtvereční plochy pražského bytu ve srovnání s bytem v Ústí nad Labem. „Kdo je rozumný a má peníze, investuje teď, protože inflace mu uspořené peníze znehodnotí,“ doplnil Kunz.

Lidé investují do nemovitostí

Data Sreality.cz srovnávají v okresech byty o rozloze 40 až 60 metrů čtverečních ve velmi dobrém stavu a v osobním vlastnictví. Manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz Hana Kontriš uvedla, že největší boom evidují v okrese Jablonec nad Nisou. „Lze se domnívat, že Jablonec nad Nisou lákal kupce se zájmem o bytové rekreační nemovitosti, zejména o ty v krkonošském Harrachově nebo v Jizerských horách, či o nemovitosti v jejich blízkém okolí,“ uvedla.

Po Jablonci následují okresy Most, Teplice a Karviná, tedy okresy se silnými vazbami na uhelný a těžařský průmysl. Na Mostecku je meziroční růst cen až 81 procent, na Teplicku 71 procent a na Karvinsku 66 procent.

Růst okolo nebo nad 50 procent server Sreality.cz zaznamenal v okresech Ústí nad Labem (60 procent), Hradec Králové (52 procent), Karlovy Vary (49 procent), České Budějovice (48 procent) a Ostrava-město (46 procent). Naopak nejmenší růst zaznamenaly městské části Prahy.

red
RubrikyRealitní trhŠtítky