David J. Wodinský: Praze chybí dlouhodobá vize rozvoje

David J. Wodinský: Praze chybí dlouhodobá vize rozvoje

Jak se společnost Finep dívá na poněkud pejorativní nádech slova developer a co se snaží dělat pro to, aby byla tato nálepka odstraněna?

Během jednadvaceti let jste postavili přes osm a půl tisíce bytů v Čechách a na Slovensku. Působíte pouze na československém území, nebo se vaše projekty a realizace vyskytují i jinde?
Naše základna byla, je a do budoucna i bude vždy v Praze a v České republice. Zde jsme doma a zde také máme za sebou (ale i před sebou) ty největší rezidenční a administrativní projekty. Od roku 2006 působíme také na Slovensku a od roku 2013 spolupracujeme na projektu výstavby evropské městské čtvrti, která právě rostě v mongolském městě Erdenetu.

Dominantní činností vaší společnosti je rezidenční development. Proč jste si zvolili právě toto portfolio?
Development v sobě spojuje stavebnictví a finance. Proto asi nepřekvapí, že zakladatelé a spolumajitelé českého FINEPu jsou svými profesemi stavaři nebo mají blízko k financím. Z obou těchto oblastí je to už jen krůček k tomu, aby se dali dohromady čtyři absolventi vysokých škol a začali realizovat své sny v oblasti bydlení. V roce 2014 jsme získali do naší skupiny největší pražskou realitní kancelář MAXIMA REALITY a jejím prostřednictvím jsme začali klientům nabízet zcela nové služby. Projekt Probydlení dokáže oslovit každého, kdo hledá nové bydlení, stejně tak přemýšlí o investování do nemovitostí, potřebuje rekonstruovat nebo nemá čas se starat o správu svých bytů a domů.

Co žádá současný zákazník od bytu? Proč by si měl vybrat právě váš byt?
Současný zákazník chce bydlet nejenom v moderním bytě nebo rodinném domě, zároveň očekává i moderní městskou infrastrukturu v místě svého bydliště, dostatek zeleně, relaxačních ploch, stejně tak i bezproblémovou městskou dopravu. Naprostým standardem jsou parkovací stání, zelené a vodní plochy. Našim klientům nabízíme poctivé kvalitní bydlení v moderních městských lokalitách. Zároveň nepodléháme reklamním nebo módním trendům.

Jak vypadá aktuální situace s byty v České republice?
Nevypadá bohužel vůbec růžově. Jmenovitě na pražském trhu chybí nové byty. A dění v Praze se promítá do dění v celé republice. Praha velmi nesprávně zhodnotila situaci a dnes jsme v bodě, kdy reálně hrozí kolaps celého rezidenčního bydlení, protože v dlouhodobém výhledu se pro další roky bude stavět velmi málo bytů. A ty rozhodně nepokryjí budoucí poptávku. Praze navíc chybí dlouhodobá vize rozvoje a pravidla, která se nebudou měnit každé čtyři roky podle toho, jaká politická strana nebo hnutí vyhraje volby. Neúměrně se prodloužilo i schvalování rezidenčních projektů. Získat všechna stavební povolení trvá řadu let, v polovině Prahy se přestalo stavět úplně. I v legislativě jsou velké nedostatky a de facto kdokoli nyní může zcela paralyzovat jakoukoli stavbu, která jinak splňuje všechny podmínky pro výstavbu rezidenčního projektu v místě výstavby dle územních plánů.

Specializujete se nejen na výstavbu a prodej nemovitostí, ale také na revitalizace velkých územních celků. Čeho se takové revitalizace v rámci velkých území konkrétně týkají, jak vypadají a jak by z pohledu developerské společnosti vypadat měly? Která velká rozvojová území prošla „rukama“ vaší společnosti?
Zodpovědný investor nepromění „brownfield“ jen v bydlení, ale v rámci revitalizace daného prostoru realizuje i nebytové prostory a zajistí moderní městskou infrastrukturu. V našem případě šlo o lokalitu industriálních Vysočan, kde aktuálně máme na prodej pár posledních volných bytů v rámci šesté etapy výstavby okolo řeky Rokytky, kde FINEP za deset let výstavby postavil a prodal přes dva tisíce bytů, od 1 + kk, až po velké rodinné byty. Součástí našeho projektu byly a jsou i nebytové prostory. Ty jsou v dané lokalitě kompletně pronajaty a zaplněny řadou služeb.

Je pro vás důležitá spolupráce s architekty? S jakými architekty v současnosti spolupracujete?
Spolupráce je důležitá pro obě strany a vždy je uzpůsobena konkrétní lokalitě tak, aby přinesla danému prostoru zhodnocení a možnost dalšího rozvoje. Výsledná architektura je pak „kompromisem“ všech vstupujících faktorů. Věřím, a reakce našich klientů to potvrzují, že architektura rezidenčních projektů naší společnosti se klientům a především obyvatelům líbí. Dlouhodobě spolupracujeme s architekty z ateliérů AHK Architekti, ABM Architekti nebo s architekty z kanceláře ADR.

Západní Město u stanice metra Stodůlky v Praze je rozsáhlým komplexem, ve kterém má být postaveno celkem deset tisíc nových bytů. Jaké hlavní výhody má projekt přinést a co unikátního může rezidentům nabídnout?
Zcela novou městskou část Západní Město stavíme od roku 2007. To má aktuálně ve výstavbě rezidenční Britskou čtvrť a administrativní komplex City West. V rezidenční čtvrti stavíme již devátou etapu bytových domů a zároveň i druhou etapu moderních rodinných domů. Málokterý projekt se může pochlubit tím, že má de facto vlastní vstup do metra. Najdete zde kompletní městskou infrastrukturu a občanskou vybavenost od školek, škol, obchodů, přes zdravotní zařízení, až po velká obchodní centra. Britská čtvrť navíc patří mezi nejzelenější nové městské oblasti v Praze. Na začátku srpna jsme zde předali obyvatelům do užívání již třetí velký park.

City West

Na jakých nových projektech v současnosti pracujete a jaké chystáte v nepříliš vzdálené budoucnosti?
Předpokládáme, že ve velmi blízké době představíme několik nových rezidenčních projektů v pražských lokalitách. Kde to bude, si zatím necháváme pro sebe, protože každý projekt začínáme nabízet do prodeje až v okamžiku, kdy máme všechna povolení a schválení, abychom naše zákazníky neklamali.

Bytové domy na pražském Proseku

Jak se díváte na poněkud pejorativní nádech slova developer? Co se snažíte dělat, aby byla tato nálepka postupně odstraněna?
Mrzí nás to, protože tuto nálepku na sobě neoprávněně nese celá řada respektovaných, seriózních a klientsky orientovaných investorů, za kterými jsou tisíce úspěšných prodaných bytů a desítky postavených projektů. Prodáváme jen ty projekty, na které máme všechna platná a potřebná rozhodnutí. Naše projekty financují banky, takže klienti mají své peníze v bezpečí bankovních ústavů, a s klienty jsme v kontaktu od prvního setkání po předání nemovitosti do užívání. Přesto se najdou nezodpovědní zájemci o koupi nového bydlení, kteří své finance vloží do projektů placených přímo z peněz klientů, nebo nemají všechna kulatá razítka. To jsou přesně ti klienti, kteří svou negativní zkušeností ovlivňují ostatní. V očích mnoha kritiků může investor za to, že v obci nebo městě není školka, kanalizace, že je tam špatná silnice, nefunguje veřejná doprava nebo že je málo zeleně. Je zkrátka naším národním sportem být zároveň kritikem a stěžovatelem.

TEXT: RED
FOTO: ARCHIV FINEP

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2016.

Komentáře