Partneři sekce:

Dokonalá přestavba: venkovské prvky v současném stylu

Dokonalá přestavba: venkovské prvky v současném stylu

Cílem velkorysé rekonstrukce Arkon Ateliéru bylo přetvořit starší méně estetický dům v horské oblasti na moderní a pohodlné bydlení s využitím typicky venkovských prvků.

Mansardová střecha se změnila v sedlovou

Nejviditelnější změnou byla v rámci přestavby domu na svažitém pozemku proměna tvaru střechy z mansardové na sedlovou. Nešlo ale jen o vzhled, změna se týkala odstranění celého původního podkrovního podlaží. Nynější podkroví je důvtipně a ekonomicky využito až k hřebenu nové sedlové střechy – je zde pracovní kout a úložné prostory.  Trámy původního stropu byly očištěny a ohoblovány a využily se jako dekorační prvek stropu nového.


Řešení přestavby vyšlo z požadavků investora i z hlediska budoucích možností domu, z jeho dispozičně provozní funkce. Dvoupatrový dům je částečně podsklepený. Na střechu byla položena plechová krytina vhodná do výše položené krajinné oblasti. Celý radikálně proměněný dům je nyní citlivě zapojen do okolí zástavby. Novou tvář dostal také přístřešek pro auto, původní dřevěnice a celá zahrada.

Dům doznal změn od suterénu k podkroví

Na původní stavbě se musely podbetonovat kamenné základy, protože se v některých místech rozsypávaly. Obklad vnějšího soklu je z umělého kamene – štípané břidlice. Fasáda domu byla ze všech stran obložena modřínovým dřevem; obklad je ošetřen olejováním.

V suterénu se nyní nachází  sauna a technické zázemí. Přízemí a poschodí je původní postavené z pálených cihel, přičemž při rekonstrukci se v přízemí větší část konstrukcí zachovala.


K vytápění domu je využito tepelné čerpadlo země-vzduch. V záloze je kotel je na tuhé palivo (v případě tuhé zimy by nahradil tepelné čerpadlo), zatím první zimu zůstal nevyužitý. Dalším topným tělesem je krb.

Interiér à la Provence

Dvě podlaží a obytné podkroví umožňuje pohodlné bydlení větší rodině. Před přestavbou interiéru zadání znělo jasně: chceme mít dům uvnitř zařízení v duchu současného venkovského stylu.

Velké místnosti se touto změnou velmi oživily a často se spolu podle své funkce prakticky prolínají. Důležitá je tady barevnost. V 1. patře s denní místností a pokojem pro hosty architekti Arkon Ateliéru navrhli odkrýt a využít původní konstrukci cihlových stěn – cihly ovšem změnily barvu na bílo, čímž místnosti dostaly vzdušnost. V kombinaci s dřevěnými trámy a podlahami (ty jsou částečně i dlážděné) interiér vyzařuje pocit tradičnosti a solidnosti.

Obývací místnost v sobě kombinuje jídelnu, bar a relaxační obytnou část s krbem obloženým kamenem, navrženým na míru. Úlohou zadání rekonstrukce bylo navrhnout dům tak, aby bylo možné pronajímat pokoje, proto má každý pokoj své příslušenství.

Projekt přestavby: Arkon Ateliér
Projekt zpracovaný 2013, interiér realizovaný 2014

Alena Gembalová