Starý viadukt – živé místo Curychu

Starý viadukt – živé místo Curychu

Autoři starého curyšského viaduktu mu dali důmyslnou a citlivou asanací novou tvář i obsah. A obsah je velmi mnohostranný. Využití originálních prostor viaduktu si užívají občané města i jeho návštěvníci. Nakupuje se tady, lidé i děti se setkávají, tvoří a třeba i poslouchají hudbu. 

Starý viadukt z konce 19. století s masivní žulovou podezdívkou měl během 20. století různé využití, ne zrovna reprezentativní. Byla tady tržnice, sklady, dílny automechaniků. V 80. letech začalo město uvažovat o přestavění a modernizaci, v 90. letech proběhla debata o formě revitalizace a renovace prostor. Předtím hrozilo, že vlaky budou po zesílení provozu projíždět v blízkosti oken okolních domů. Později se projevovaly snahy o vybudování luxusního prodejního centra.

Architektonická soutěž a její výsledky

V létě roku 2004 byl znám vítěz architektonické soutěže, která hledala řešení asanace viaduktu, design interiéru i exteriéru. Zvítězil projekt předložený architektonickým studiem EM2N architects a jeho partnera Zulauf Seippel Schweingruber Landscape Architects. Na podzim 2004 bylo také rozhodnuto, že se rekonstrukci bude účastnit i PWG Foundation.

Na rozdíl od ostatních konkurenčních firem, které hodlaly vybudovat v nově stavěných budovách viaduktu honosnou nákupní ulici nebo centrum nočního života, PWG Foundation zamýšlela zaplnit viadukt denním životem, nájemníky, kteří budou kompatibilní s okolím. Ve viaduktu se plánovalo centrum setkávání místních obyvatel a jeho návštěvníků. Rekonstrukce viaduktu byla nakonec v roce 2011 vyznamenána – obdržela tři architektonické ceny.

Oblouky viaduktu mají různé využití

Ve viaduktu sídlí obchodní centrum s mnoha krámky, tržnice, restaurace, obchůdky, charita tady pořádá bazary, jsou tady kulturní kluby i dětský klub. Jedinečného vzhledu a atmosféry využívá mnoho obchodů s designovým i exkluzivním nábytkem, módními doplňky, artefakty – interiéry jim dělají nesmírně originální pozadí. V oblouku 33 například najdete knihy, obrazy a designový nábytek. Cyklistický obchod využívá propojení viaduktu s exteriérem; kola se dají prohlížet i zkoušet venku a přece mimo ulice města.

Hudba v oblouku F

Výjimečnou atmosféru svým hostům nabízí také sekce F na západním konci viaduktu. Je stálou částí curyšské hudební scény, je to music bar a koncertní prostor, kam se vejde více než 300 návštěvníků. Café bar s živou hudbou a výhledem na západy slunce je otevřen v některé dny v týdnu.

Kultura a společenská setkávání

Dětský koutek pro děti od 5 do 12 let organizuje město Curych v sekci 5. Mohou si tady hrát, věnovat se různým činnostem a poznávat nové přátele z okolí.

Prostory k pronájmu

Oblouky viaduktu mají uvnitř zajímavou atmosféru. Prostor 16 se pronajímá k různým akcím, workshopům, schůzím, rodinným a dětským narozeninovým oslavám. Prostor F se využívá k větším akcím, podnikovým oslavám a schůzím s účastí až do 200 osob. Restaurant Viadukt má jedinečnou atmosféru a tak se tady často konají soukromé akce.

Text: Alena Gembalová

Foto: © Roger Frei, EM2N

Zdroj: inhabitat.com

RubrikyObchody a služby