Ostravská dvojčata s certifikací BREEAM
Galerie(9)

Ostravská dvojčata s certifikací BREEAM

Tieto Towers je současné oficiální označení dvojice výškových kancelářských budov poblíž ostravského autobusového nádraží. Mezi odborníky je ale tento kancelářský komplex spíše znám jako IQ Office Park Ostrava, jak znělo zadání projektu během výstavby. S ani jedním z uvedených jmen si ale nelámou hlavu místní obyvatelé, kteří za více než rok provozu tuto dominantu překřtili na ostravská dvojčata či ostravské mrakodrapy.

Vyšší z budov je vysoká 53 metrů a má třináct nadzemních podlaží, nižší budova je vysoká 42 metrů a má deset nadzemních podlaží. Ve dvou podzemních podlažích se pak nacházejí garáže. Kromě své výšky má Tieto Towers v teritoriu moravskoslezské metropole i druhou prioritu, a tou je statut tzv. zelené budovy. Projekt je certifikován systémem BREEAM na úrovni Excellent.


Tieto Towers se může pochlubit například vnějšími roletami na fasádě, které jsou citlivé na světlo. Spolu s interním osvětlením jsou elektronicky řízené a eliminují použití umělého osvětlení během pracovního dne. Tieto Towers má také instalovaný vlastní systém nakládání s odpady. Objekt využívá i střešní kolektory, filtrující dešťovou vodu pro zavlažování okolní krajiny. V rámci parkových úprav byly totiž na ploše 6 571 m2 vysázeny místní druhy dřevin a rostlin. Na střeše nižší budovy Beta bude instalována vegetační střecha s kvetoucími trvalkami a bylinami.


Stavební materiály a TZB zařízení pak byly vybírány i na základě analýzy životního cyklu (LCC), která zohledňuje nejen pořizovací náklady, ale i provozní náklady za celou dobu životnosti daného zařízení nebo stavebních materiálů a následné náklady na jejich likvidaci. Veškeré energie v budově jsou přesně podružně měřeny, což správě objektu zajišťuje nejen okamžitý přehled o spotřebách a případných poruchách zařízení, ale i nájemcům možnost platit pouze za energie, které reálně spotřebují. Díky certifikaci BREEAM tak dosáhnou až 30% úspory energií. Tieto Towers je jednou z nejmodernějších administrativních budov v celé České republice. Autorem projektu je Václav Hlaváček ze studia Acht.

Marie Urbancová