Vítězové Cen Czech Grand Design za rok 2010

Vítězové Cen Czech Grand Design za rok 2010

Vítěze Cen Akademie designu ČR CZECH GRAND DESIGN vyhlásila Akademie designu České republiky 12. února 2011 ve Stavovském divadle již popáté . Slavnostní vyhlášení výsledků moderoval Marek Eben. 19. února 2011, přinese záznam předávání Česká televize na programu ČT 2 od 20:00.

Slavnostní předávání se odehrálo v kulisách opery Don Giovanni slavného českého scénografa Josefa Svobody. V rámci ceremoniálu jsme na Josefa Svobodu několikrát navazovali, mimo jiné i tím, že jsme si vypůjčili panoše v kostýmech Teodora Pištěka, kteří pomáhali Markovi Ebenovi v osídlování jeviště.

Dovolili jsme si lehkou inspiraci Itálií, která je koneckonců zemí designu zaslíbenou a scénografii Dona Giovanniho jsme proměnili v piazzu, která byla kromě tradiční italské Vespy doplněna o lavičky Limpido Romana Vrtišky, které vyrábí MM cité. V české premiéře se představila lampa Lipka – svítící strom od Olgoj Chorchoj, který vyrábí Lasvit.

Operní výjevy se sólisty Národního divadla Luďkem Velem a Tomášem Krejčím doplnil nový objev na hudební scéně – Onuffrio Borelli, zpěvák italských kantilén, kterého jsme objevili v liberecké pizzerii. Režii večera měl opět na starosti česko – německý divadelní režisér Thomas Zielinski. Režii vizitek nominovaných má taktéž již po dobu pěti let na starosti filmový režisér Tomáš Luňák.

Marek Eben večerem nejen bravurně provedl, ale zvládl i rozhovory se všemi nominovanými designéry a předávajícími. Mezi nimi zazářila Soňa Červená – pěvkyně a herečka, která předávala cenu pro Oděvního designéra roku, herečka Libuše Šafránková předávající designéra roku, ale i další významné osobnosti – ministr kultury ČR Jiří Besser, herci Klára Issová, Marek Taclík, Kryštof Hádek, tompomodelka Pavlína Němcová, režisérka Helena Třeštíková, která uvedla do Síně slávy Alenu Adlerovou, významnou teoretičku designu 20. století a mnoho dalších.

Generálním partnerem Czech Grand Design je Česká spořitelna. V letoším roce se partnerem stala nová značka banky: Čeká spořitelna Premier. Jde o nový brand určený pro náročnou klientelu, který nabízí vlastní pobočky a produkty yytvořené „na míru“ pro tyto  klienty.
Partnery jsou Vitra koncept, UPP a Veuve Cliquot. Partnerskými organizacemi jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Vítězové Czech Grand Design 2010:

Designér roku
Olgoj Chorchoj  za sáňky pro Ton, kolekce nápojového skla pro Bohemia Machine Glass, kolekci lamp Teo pro Brokis, čajovou konvici From pro Kavalierglass a kazetovou podlahu  Organic pro Ardeco.

 

Fotograf roku
Ester Havlová za mapu pražského metra, autorský podíl na monografii Josef Gočár (Titanic 2010)

Grafický designér roku
Robert V.Novák za grafickou úpravu publikace „Sial“ autorů Miloslava Masáka, Jakuba Potůčka a Rostislava Šváchy (Arbor Vitae a Muzeum umění Olomouc 2010), vizuální styl Západočeské galerie v Plzni, grafický design k výstavě Bílkova vila, Architekti DAM, Zamlčená moderna, Fotomontáž tiskem.

Módní designér roku
Hana Zárubová za kolekce no.kolo a fix-you.

Výrobce roku
Ton za kolekci nábytku 2010.

Obchod roku
Křehký za nový koncept prezentace a prodeje designu prostřednictvím tématických výstav, přivedení nových značek na český trh, výtečnou selekci produktů v prodejní galerii, vlastní limitovanou kolekci předmětů a výstavu Vtáčkovia, siroty a blázni.

Objev roku
Jan Plecháč za sedací mobiliář Icons.

Cenu veřejnosti získal
René Šulc
Hlasovali čtenáři portálu www.designguide.cz, www.zena.cz a návštěvníci webu www.czechgranddesign.cz.

Do Síně slávy byla uvedena
Alena Adlerová, dlouholetá kurátorka Uměleckoprůmyslového musea a teoretička designu

Grand designérem roku 2010
se s nejvíce hlasy napříč kategoriemi stalo Studio Olgoj Chorchoj.


Cena na kytku, cena k užitku

Autorem podoby cen pro vítěze Cen Czech Grand Design je již tradičně Grand designér předchozího ročníku. Podobu těch letošních tak měl v rukách grafický designer Petr Babák (Laboratoř), a to doslova. “. Při své práci se denně pohybuji v cyberprostoru, protože grafický design dneška je počítač a jen a jen počítač. Znáte to, člověk sedí pěkně v teple, pracovní plocha mu září do obličeje, oblíbená hudba a bílé kafe navrch. Tedy žádná špína až po lokty, vlhko a prach z hlíny, který se vám nacpe všude, právě jako když sáhnete třeba po porcelánu.

Asi proto jsem chtěl všechny letošní ceny CGD udělat vlastníma rukama, z porcelánu, a tak, aby jen nechytaly prach na polici, ale mohly se dál používat,” říká Petr o ceně, která je nakonec místo jediného tvaru hned celou sadou originálů. Poprvé ve své kariéře tak vlastně designoval 3D předmět.

“Základní zadání jsem si dal celkem jednoduché: funkční nádobku na stůl. Koncept: Vyříznout vždy stejný kruh o průměru 10 centimetrů, ten použít jako dno, pak ušoulat válečky a ty následně lepit kolem dokola, a zase šoulat a lepit. Někdy nechat pár hodin zavadnout a přidat další patra nekonečného hada. Princip, který každý známe už od základky. Pamatuji si, že jsme podobné nádobky dělali ve výtvarce z plastelíny, zůstal vám po nich na stole mastný kruh, který se časem mohutně rozšiřoval. Dělat však tvarově jen válce, tedy stoupat pouze směrem vzhůru a držet tak stejný průměr nádob, byla dost velká nuda, takže v podstatě z touhy po alespoň nějakých proměnách zvoleného konceptu, vznikl design. Pokus o návrat k dětské neohrabanosti a zároveň radosti z toho, že něco funkčního vyrobíte vlastníma rukama. A hrbaté to není schválně. Ono mi to líp fakt udělat nešlo, ale kytku s vodou do toho můžete dát bez obav.“

Na vyhlášení výsledků navazuje výstava „Vítězové 2010“ v Malé galerii Rudolfina. V architektuře Studia Olgoj Chorchoj se zde představí vítězové a výběr nominovaných designérů ze všech kategorií. Díla designérů nominovaných na Objev roku lze vidět již nyní ve Window gallery České spořitelny.

Vyhlášení výsledků: 12. 2. 2011 Stavovské divadlo, zvláštní poděkování: Národní divadlo
Televizní záznam: 19.2.2011 20:00 ČT2, koproducent: Česká televize
Výstava vítězů Czech Grand Design 24. 2. – 20. 3. 2011 Malá galerie Rudolfina, koproducent: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Výstava Objev roku ve Window Gallery České spořitelny 8. 2. – 1. 4. 2011

Více info na www.czechgranddesign.cz

Foto: Kristina Hrabětová