Úložné prostory v obývacím pokoji

Úložné prostory v obývacím pokoji

Je zřejmé, že tradičním obývacím stěnám, jak je známe z minulosti, definitivně odzvonilo. Otázkou ovšem zůstává, co vlastně potřebujeme ukládat v obývacím pokoji? Obývací pokoj slouží především jako reprezentační místnost, kde se schází rodina a přátelé, ale má také plnit funkci relaxační.

Současný obývák si vystačí s malou sestavou nábytku pod televizí, konferenčním stolkem, sedačkou, a rozhodně neplní funkci úložiště věcí. Velký prostor je devizou, ve které se téměř každý cítí dobře a touha po zaplnění onoho prostoru se dostává do pozadí.

Je nesporné, že v obývacím pokoji je nejdůležitější pohodlná sedací souprava. Někteří z výrobců nabízejí integrované úložné prostory přímo v sofa. Buď se nachazí v rohovém dílu sedačky, nebo jejich zadní stěna slouží jako příruční knihovna nebo pro odkládání jiných maličkostí. Pokud není využita zadní stěna sofa, tak se o slovo hlasí její bočnice, které se proměňují v zajímavé odkládací místo.

V současnosti jsou trendem volné nábytkové sestavy jednoduchých linií, které působí vzdušně a zbytečně nezatěžují prostor. Vládnou geometrické a spíše hranaté tvary, uplatňují se police všech možných tvarů a materiálů.

Variabilní kombinace, které se dají volně sestavovat, jsou jedním z mnoha řešení. Neméně elegantní způsob je zavěšování polic na zeď, ať už jsou využívané jako menší knihovny, či k ukládání CD. Jindy jsou tzv. obývací stěny nahrazeny menšími kusy nábytku nahodile rozsetými po podlaze a stěnách. Televizní stolek se skříňkou nebo policemi pro hi-fi techniku pravděpodobně nevymizí ani do budoucna.

Určitě do obývacího pokoje nepatří šatní skříně. Pokud není jiná možnost, měly by působit co nejnenápadněji, být integrovány ve stěně a nerušit volbou materiálu ani barvou.

Velké knihovny přes celou stěnu jsou určitě nádherným dekorativním prvkem, a protože knihy samy o sobě jsou dost dominantní, skládají se knihovny pouze z hladkých polic a bočnic.

Volba materiálu zařizovacích předmětů sloužících k ukládání se odvíjí od celkového konceptu místnosti. Upouští se od tmavých barev, lakované povrchy se stále těší oblibě. Dřevo masivní nebo dýha je na výsluní již několik let. Sklo a kov, ať už v matu, či lesku, nachází i nadále uplatnění.

Zuzana Fischer
Foto: Helene Blonsky a archiv autorky

Autorka se zabývá návrhy a realizacemi obytných interiérů.