Chytrý design je svědectvím doby
Galerie(3)

Chytrý design je svědectvím doby

Světově proslulý architekt a designér Jean Nouvel, autor takových staveb, jako je Galerie soudobého umění Fondation Cartier v Paříži nebo Arab World Institute tamtéž, je v Česku znám především jako autor kancelářského komplexu Zlatý Anděl v Praze. Koncem roku 2006 se Jean Nouvel v Paříži představil také jako designér. Pro značku Jado společnosti Ideal Standard vytvořil novou kolekci koupelnových armatur s digitálním senzorovým ovládáním, která předznamenává novou generaci koupelnového designu. Při té příležitosti poskytl časopisu ASB krátký rozhovor.

Co vás zajímá na navrhování sprch a vodovodních kohoutků? Nabízí se zde, řekněme, více prostoru pro kreativitu ve srovnání s architekturou?

Skutečnost, že se sprchujeme každý den, je docela dobrý důvod sám o sobě, nemyslíte? Nedomnívám se, že by užitné předměty byly méně tvůrčí než budovy. Obecně řečeno, pokouším se dělat svou práci smysluplně s ohledem na otázky, jimž musím čelit. Odtud pochází jejich estetika. Nemohu říci, že bych měl formální konceptuální přístup, ačkoli se v konečném důsledku starám o to, aby můj design vycházel ze specifického estetického stylu.

Z čeho jste vycházel při návrhu nové koupelnové kolekce?

Základem byla koncepce modernity, jednoduchosti a komplexity. Technická revoluce dovoluje miniaturizaci a zjednodušování. Vytváří příležitost zjednodušit předmět a minimalizovat jej.

 
Můžete vysvětlit formální vlivy, které stojí v pozadí vámi navržené armatury?

Formální jazyk je založen na elementárních tvarech, které jsou uzpůsobeny situacím, v nichž jsou vystaveny účinkům mechanického opotřebení vodou. Důležité je snadné zacházení se senzorovou plochou a orientace v symbolech, které jsou univerzálně srozumitelné.


Obsahuje v sobě armatura nějaké technické inovace?

Elektronika nám umožnila integrovat funkce a vytvořit komfort, který byl dříve nedosažitelný. Jestliže instalujete armaturu, je možné si nastavit teplotu a průtok vody tak, aby vám vyhovoval. Integrovaný mikrozachytávač uvnitř armatury umožňuje usměrňovat proud vody. Například pokud právě používáte sprchovou růžici, voda protékající sprchou je automaticky přesměrována do sprchové růžice.

Jak si vybíráte materiály, například na spojovací prvky (uspořádání senzorů)?

Hlavní armatury jsou vyrobeny z mosazi. Jsou chromované z řady technických a estetických důvodů. Chrom odráží poměry v okolí. Umožňuje integrovat rozdílnou atmosféru koupelny. A konečně chrom chrání před mechanickým opotřebením, opotřebením způsobeným používáním a leptavými čisticími prostředky. Také zaručuje trvanlivost povrchu. Senzory jsou umístěné tak, aby byly dokonale viditelné a snadno přístupné: pouze v horní části armatury, v horní úrovni sprchové tyče. Senzory následují jeden za druhým podle pořadí používání. Nejprve otevřu kohoutek. Potom stanovím teplotu a nastavím proud vody a nakonec kohoutek zavřu.

Myslíte si, že koupelnové armatury mohou vyjádřit ducha doby stejně jako budova?
Jistě. Designové výrobky jsou dědictvím doby.

(zik)
Foto: Ideal Standard, archiv redakce