Architektonické výzvy: Budiž světlo

Architektonické výzvy: Budiž světlo

Design svítidel je výrazným prvkem většiny interiérů. Při výběru těchto nepřehlédnutelných elementů musí architekt či designér dbát nejen na estetické kvality svítidla ladící s celkovým stylem prostoru, ale také na funkčnost, snadnou údržbu a dodržení norem. Jak dosáhnout kombinace všech těchto parametrů? Inspirovat se můžete několika nápaditými novinkami ze světa interiérového osvětlení.

Akustická symbióza

Moderní a otevřené kancelářské koncepty jsou stále náročnější na řešení optimální akustiky. Svítidlo EGGBOARD vzešlo z myšlenky spojení akustického a vizuálního řešení v jednom objektu, který se vyznačuje nápaditým designem, technologickou inovací a energetickou účinností. Kdo by neznal vaječné kartony na stěnách nahrávacích studií, které pohlcují zvuk a vytvářejí kvalitní akustiku?

Tento jednoduchý, ale chytrý nápad inspiroval italského výrobce ARTEMIDE k nové kombinaci odhlučnění a osvětlení. Výsledkem je závěsné svítidlo EGGBOARD. Struktura povrchu v souvislosti s tlumicími materiály minimalizuje odrazy zvuku a tlumí tak hluk. V prohlubních jsou diody LED se speciálními čočkami, které zaručují světelný komfort. Měkké, dolů směrované světlo spolu s rozptýleným nepřímým osvětlením při použití detektorů pohybu zajišťuje dodržování všech standardů pro kancelářskou činnost.

Několik objektů EGGBOARD v různých barvách a výškách zavěšení vytváří zajímavé kompozice z hlediska designu prostoru a osvětlení. Tato flexibilita umožňuje návrhářům interiérů jednoduchým způsobem navrhovat estetické prostory vyhovující technickým i akustickým požadavkům. EGGBOARD je vhodný pro kanceláře, haly, restaurace, konferenční i soukromé prostory. Vyrábí se z recyklovaného polyesteru v barevných variantách zelené, bílé a dvou odstínech šedé. Nové, akustiku zkvalitňující svítidlo usnadňuje práci na architektonickém návrhu, současně podporuje pohodu a produktivitu lidí.

Zdroj: Selene, Artemide

Nekonvenční instalace

Na základě poptávky ze strany architektů na osvětlení atypických prostor, recepcí, lobby a reprezentativních místností vzniklo svítidlo SEGGMENT. Hlavním požadavkem bylo vytvořit svítidlo, které by bylo možné tvarovat do různých řad či skládat do netradičních tvarů a obrazců. Závěsné svítidlo SEGGMENT se vyrábí ve variantě lineární, nebo zaoblené v různých úhlech.

Díky této mnohotvárnosti SEGGMENT umožňuje vytvořit nekonečné linie, kruh či nekonvenční světelnou designovou instalaci, která může vzniknout nahodilou kombinací lineárních a různě tvarovaných svítidel.  Z nejpoužívanějších průměrů a délek vznikla katalogová řada, i když u tohoto svítidla nejste ničím limitováni. Svítidlo je navíc možné využít i jako antipanické nouzové osvětlení (v kombinaci s normou stanovenou tradiční zelenou cedulí EXIT).

Tímto designovým svítidlem může architekt nejen akcentovat moderní pojetí interiéru, ale zároveň s jeho pomocí zajistí požadované bezpečnostní předpisy. Jako světelný zdroj jsou zde použity LED-moduly s měrným výkonem až 150 lm/W. Šetrnost a snížení energetických nákladů jsou nepominutelnou předností tohoto výrobku. Novinkou je lakování těla svítidla v šestadvaceti různých barevných odstínech.

Zdroj: Hormen

Zdravé světlo

Kam nechodí slunce, chodí lékař. Denní světlo totiž hraje v našem životě nezastupitelnou roli. Stejně důležitý vliv na naše zdraví má ale i celkové osvětlení interiérů. Při výběru svítidel bychom se měli zaměřit zejména na světelný tok ze svítidla a také na teplotu chromatičnosti, tedy, jinými slovy, na barvu světla. Novým trendem se stávají technologie, které umožňují teplotu světla individuálně nastavovat.

Od partnerů ASB

Mícháním teploty bílé barvy lze nastavit světlo dle aktuální potřeby či kopírovat přirozený rytmus slunce. Svítit tak můžeme v souladu s cirkadiánním rytmem, od teplé barvy ráno, přes studenou ve dne a zpět k teplé večerní. Správné nastavení teploty světla v průběhu dne má pozitivní vliv na činnost i zdraví. Studená barva světla je vhodná pro bdělost a soustředění, teplá pro uvolnění a odpočinek. Svítidla umožňující měnit teplotu světla jsou proto vhodná nejen do domácností, ale také do kanceláří, kde mohou přispět ke zvýšení pracovní efektivity.

V České republice ještě není užití principů „human centric lighting“ příliš rozšířené, postupně ale svítá na lepší časy. S touto novinkou přichází na tuzemské pole výrobce designového osvětlení technického rázu HALLA. V nabídce má například minimalisticky pojaté svítidlo INLIO, které je vhodné do kancelářských prostor, nebo LED lineární hliníkové svítidlo SANT s opálovým difusorem a unikátním designem v černé, bílé, stříbrné a eloxované variantě. Svítidlo SANT získalo prestižní mezinárodní ocenění Red Dot 2015, German Design Award 2015 – Special Mention a umístění na shortlistu Lighting Design Awards 2015.

Zdroj: Halla

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2016.