Partneři sekce:
  • Českomoravský beton

Abitare il Tempo – po stopě moderního designu

Abitare il Tempo – po stopě moderního designu

V italské Veroně se ve dnech od 18. do 22. září uskuteční již třiadvacátý mezinárodní veletrh interiérového návrhářství, bytových doplňků a nábytku Abitare Il Tempo. Opět se na něm setkáme s tím nejlepším, co se v posledním roce urodilo na poli kuchyní, obývacích pokojů, osvětlení, tkanin, čalouněného nábytku, koberců, suken, dekorativních předmětů, maleb, dětského nábytku, podlah, tapet, dveří, schodišť a v neposlední řadě venkovního nábytku.

V loňském roce se této proslulé přehlídky zúčastnilo na 705 vystavovatelů z 26 zemí a jejich expozice zde zhlédlo na 54 000 návštěvníků z 94 zemí světa. Leitmotivem letošního Abitare bude slogan „Pinpoiting the heart“. Ten nabádá ke vzbuzování emocí, podlehnutí vášni a opojení smysly. Dává tušit, že se opět dočkáme precizního a vytříbeného designérského mixu.

Letos se očekává účast enormního počtu vystavovatelů, kteří své výrobky představí na celkové ploše 70 000 metrů čtverečních v sedmi výstavních halách. Chybět nebude ani vyhlášení 7. ročníku ceny veletrhu Abitare il Tempo, kterou v loňském roce obdržel Alessandro Mendini, stěžejní postava italského designu. Významného ocenění se ve Veroně v září dočká Rolf Fehlbaum, prezident švýcarské designérské společnosti Vitra.

Jednou z hlavních návštěvnických atrakcí bude bezpochyby výstava „Design Mix“ vytvořená Giulio Cappellinim, která bude věnovaná inovacím vzhledu a technologií ve světě designu. Na vybraném vzorku produktů autoři vyobrazí proměny v použití moderních technologií, materiálů a výrobních postupů, stejně jako nová řešení v kontextu stylu designu samotného bydlení.

Další významnou událostí letošního Abitare je i exhibice světoznámého designéra Cleto Munariho, který ve Veroně představí skupinu projektů loňského vítěze ceny veletrhu Alessandra Mendiniho, nazvanou příznačně „Alessandro Mendini For Cleto Munari“. Barvy a materiály jeho výtvorů se vyznačují, pro něj charakteristickými tvary a linkami v intencích jeho nezaměnitelného designerského stylu. Umělecká konstrukce těchto kusů je velice precizní, typicky italská a přesně v duchu tradice známého návrháře.

Velkou atrakcí letošního Abitare se bezpochyby stane „Attraverso lo specchio – Through the looking glass“ (Skrz průhledné sklo). Za tímto projektem stojí proslulí designéři Carlo Ninchi a Vittorio Locatelli a celá jejich výstava má být vnímána jako metafora pro nezastavitelné propojení proudu času a prostoru. Zároveň by měla rozvinout rafinovanou hru protikladů a dokonalých spojení v řemeslně precizních kvalitách s výjimečnými materiály určené pro restaurace, galerie, VIP salónky a jednací místnosti.

Opět nebude chybět ani projekt „Linking People“ (Místa spojující lidi) týkající se nábytkářského sektoru „contract“ (zařízení pro hotely, restaurace, obchody či kanceláře) u kterého jeho tvůrci chtějí zdůraznit, že ve světě pohostinství a poskytování služeb je uniformnost a neoriginalita tou nejhorší možnou alternativou. Zajímavé designerské zážitky nabídne rovněž výstava interiérové architektury vytvořená dvanácti výjimečnými designéry. Ta ukáže, jak současné bydlení hledá rovnováhu mezi praktičností a designem.

Součástí veletrhu je také nepřeberné množství unikátních projektů a výstav, včetně akcí v samotné Veroně. Více informací a kompletní program naleznete na www.abitareiltempo.com.