Ekologicky šetrné bydlení budoucnosti

Ekologicky šetrné bydlení budoucnosti

Tak trochu jako šatní skříň vypadá nový vizionářský projekt dánského designového studia Tjep. Energeticky soběstačný a ke svému okolí velmi šetrný dům jménem ISOLÉE je vize bydlení budoucnosti. Jméno napovídá, že dům má izolovat své obyvatele od okolního světa a především moderních technologií. Je navržen tak, aby obstál i v náročných podmínkách.

Kuchyň a jídelna

Třípodlažní dům z dřeva a oceli nabízí vše potřebné. Obývací pokoj s krbem v prvním patře, kuchyň a jídelnu v druhém patře a ložnici s koupelnou v patře třetím. Televizi a jiné moderní vymoženosti ale nečekejte. Veškerou energii pro dům zajišťují kruhové solární panely, které jsou umístěny na nástavci ve tvaru stromu. Celý tento strom se dokáže otáčet a zajistit tak pro solární panely co nejlepší pozici vůči slunci během dne.

ISOLÉE zaujme svým elegantním designem. Autoři k jeho navrhování přistupovali spíše jako k navrhování jednoho kusu nábytku, než domu. Specifické jsou pro ISOLÉE velké dřevěné okenice přes celá prosklená průčelí domu. Tyto okenice jsou ovládané počítačem, který je v případě blížící se bouře automaticky zavře. Vstup do domu je možný po krátkém schodišti, protože celý dům stojí na čtyřech vysokých nohách, aby bylo možné postavit jej v jakémkoliv terénu bez nutnosti do terénu nadměrně zasahovat.

Studio Tjep se vedle mnoha realizovaných návrhů šperků, nábytku, ale i celých interiérů proslavilo především experimentováním a netradičním přístupem k velmi širokému spektru problémů. Studio založil designér Frank Tjepkema v roce 2001 a od té doby se snaží svými vizemi rozproudit debaty o architektuře a bydlení budoucnosti. Velký ohlas měl například jeho projekt zcela soběstačných farem, které nesou jméno Oogst.


Strom se solárními panely se otáčí za sluncem


Dřevěné okenice jsou počítačem řízené a samy se v případě nebezpečí zavřou


Nohy minimalizují nároky na úpravu terénu pro výstavbu ISOLÉE


Průčelí domu jsou zcela prosklené


Bydlení budoucnosti ve třech podlažích


Ložnice s koupelnou ve třetím patře


Obývací pokoj s krbem


Bydlení budoucnosti podle studia Tjep


Vznik vize o soběstačném domě

Veronika Benešová
zdroj: tjep.com

RubrikyByty