Best of Realty zná vítěze
Galerie(7)

Best of Realty zná vítěze

Česká scéna developmentu a realit zažila 20. listopadu svůj tradiční slavnostní rituál. Už podesáté se udělovaly ceny Best of Realty neboli Nejlepší z realit. Zařadit se do konkurence tohoto ročníku se letos rozhodli developeři 37 projektů.

Kamil Kosman, předseda odborné poroty a pořádající Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, letošní ročník komentoval slovy: „Předchozích devět ročníků se odehrávalo v prostředí rostoucího trhu a všeobecného optimismu, letos tomu však bylo jinak. Soutěž ovšem reflektuje období předchozích dvou let, takže případné dopady finanční krize uvidíme až v letech příštích. Nejpočetnější byly jako obvykle rezidenční projekty a hotely.

Zatímco na rezidenčním trhu nového bydlení tvrdě vládne jak kvalitou, tak kvantitou Praha, u hotelů byla již druhým rokem situace opačná – dvě třetiny projektů byly mimopražské. Pokračuje také odklon od rekonstruovaných kanceláří k novostavbám; kategorie rekonstruovaných kanceláří nebyla už třetí rok hodnocena kvůli nízkému počtu přihlášených.“

V nejsilněji zastoupené kategorii rezidenčních projektů (celkem 15 soutěžících) porotci postavili nejvýše polyfunkční dům L’ Ocelot v Praze 9 od ateliéru SEA architekti, u něhož ocenili originální pojetí a kvalitní stavební realizaci.

     
Bytový dům L’ Ocelot, Praha-Vysočany

Z nových administrativních center si vítězství odnáší III. etapa komplexu Avenir Business Park v Praze 5. Porota cenu udělila za kvalitu, flexibilitu a funkčnost; celková koncepce vytváří příjemné pracovní prostředí a umožňuje expanze v rámci projektu, jenž se zasadil o celkové zvýšení renomé lokality Nových Butovic. Druhé místo patří karlínskému Corsu IIA; třetí příčka komplexu Gemini na pražské Pankráci.

Kategorii obchodních center dominovalo mostecké obchodní centrum Central. To podle poroty dokazuje, že moderní nákupní centrum, pozdvihující střed města, lze vybudovat i mimo regionální metropole. Autorem úspěšného projektu skupiny Crestyl je Karim Rachidi a jeho studio KRR architekti.

 
Avenir Business Park, Praha-Nové Butovice   Hotel Karlov, Benešov

V kategorii hotelů získal titul Hotel Karlov v Benešově od ateliéru Ladislava Lábuse, a to za harmonické spojení historických budov s vysokými nároky hotelových hostů. Druhé místo získal Hotel Omnia v Janských Lázních od pražského ateliéru ADR, třetí skončil citlivě zrekonstruovaný Hotel Kašperk v Kašperských Horách.

Zvláštní cenu poroty letos získala výšková administrativní budova City Tower v Praze 4. U tohoto projektu porota ocenila odvahu, s níž developer vstoupil na dlouhodobě problematické území, a vytrvalost, se kterou prosazoval svou vizi. Také se porotě zdála kvalitní úroveň, na níž developerská společnost ECM od prvopočátku koncipovala svůj projekt, ale i realizaci.

Cena čtenářů mediálních partnerů patří Steinově vile v Praze, která soutěžila v kategorii rezidenčních projektů.

10. ročník Best of Realty – oceněné projekty

Rezidenční projekty
1. místo    Polyfunkční dům L’ Ocelot, Praha 9, developer L’ Ocelot
2. místo    Zahrady Uhříněves, Praha 10, V Invest CZ
3. místo    Bytové domy Na Vyhlídce, Praha 9, VIVUS

Nová administrativní centra
1. místo    Avenir Business Park – III. etapa, Praha 5, IMMORENT ČR
2. místo    CORSO II A, Praha 8, REKG
3. místo    GEMINI, Praha 4, IMMORENT ČR

Nákupní centra

1. místo    Obchodní centrum Central, Most, Crestyl/Huts II.
2. místo    Nákupní galerie Fénix Vysočanská, Praha 9, CPI
3. místo    Obchodní centrum Nisa, Liberec, ING Real Estate Development CR

Hotely
1. místo    Hotel Karlov, Benešov, VHS HC Benešov
2. místo    Kongresové a sportovně-rekreační centrum Janské Lázně (Hotel Omnia), Janské Lázně, RODOP
3. místo    Hotel Kašperk, Kašperské Hory, Ing. Jan Klenor

Zvláštní cena poroty
Administrativní budova City Tower, Praha 4
Developer: ECM Real Estate Investment

Cena Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN)
Ing. Kamil Kosman – předseda dozorčí rady ARTN a ředitel úseku realitních obchodů České spořitelny

Cena čtenářů mediálních partnerů
Steinova vila (kat. Rezidenční projekty), Praha 6, A. K. F. Developmen

(red)
Foto: archiv Best of Realty, s. r. o.