Projektant

Zákon asi umožní přístup zdarma k závazným technickým normám

Partneři sekce:

Veřejnost by mohla mít přístup zdarma k závazným technickým normám. Umožnit to má takzvaný sponzorovaný přístup, za který budou České agentuře pro standardizaci platit ministerstva nebo úřady. Uživatelé, kteří se musí ze zákona řídit technickými normami, k nim pak budou mít bezplatný přístup na internetu. Novinku zavádí vládní novela zákona o technických požadavcích na výrobky, kterou dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna.

„Je to velmi vstřícný krok, po kterém podnikatelské prostředí volalo,“ řekl před poslanci vicepremiér Karel Havlíček. Podle ministra jde o zásadní změnu. Týkat se bude nejen velkých firem nebo živnostníků, ale třeba i projektantů a kohokoli kdo si normu potřebuje nastudovat. „Pokud je pro jeho práci státem povinná jakákoli norma, tak nově ji za prvé bude mít jasně a přehledně uloženou na centrálním místě, elektronicky samozřejmě. A za druhé, bude ji mít zdarma,“ řekl Havlíček ČTK.

Zpravodaj k předloze Leo Luzar poznamenal, že přístup k normám je problematický a potýkají se s ním nejen projektanti, ale třeba i vysoké školy.

Vláda uvádí, že pravidla evropských a mezinárodních normalizačních organizací neumožňují kvůli ochraně autorských práv zajistit veřejnosti zcela bezplatný přístup k technickým normám. Umožňují ale zavést takzvaný sponzorovaný přístup. Jde o model, kdy normu pro uživatele zakoupí například státní úřad. Tento přístup zavádí i předložená novela.

České agentuře pro standardizaci budou platit poplatek ty úřady a ministerstva, která mají danou normu ve své působnosti. Paušální částka bude činit nejvýše 23 milionů za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Výši platby stanoví vyhláška. Odvíjet se bude od počtu stran příslušné technické normy a počtu požadovaných přístupů.

Správcem databáze s technickými normami bude agentura pro standardizaci. Náklady za přístup budou hradit ministerstva a úřady ze svých rozpočtů. Důvodová zpráva uvádí, že náklady není možné předem stanovit. Stát již nyní však využívá neformální možnost přístupu k normám prostřednictvím smlouvy za úplatu, protože jejich poskytování zdarma je vyloučeno.

Zdroj: ČTK