Tour de Mapei ve znamení přátelství

Aktuální ročník závodu Tour de Mapei opět dokázal, že sportovní duch spojuje lidi a utužuje přátelství. Předposlední květnovou sobotu se na závodě horských kol v Dolanech sešli fanouškové cyklistiky a společností Mapei a Everel, dovozce podlahových krytin značky Quick-Step. O nejlepší čas letos zabojovalo více než 300 soutěžících v dresech Mapei a Quick-Step.

Olomoucká padesátka České spořitelny je součástí největšího seriálu závodu horských kol s názvem Kolo pro život 2011. V rámci této významné sportovní události se díky zásluhám týmu MAPEI Cyklo Kaňkovský už posedmé konalo Tour de Mapei. I když se letošní Buřinka uskutečnila dříve než obvykle, účastníky přivítalo pěkné počasí. Fotbalový areál v Dolanech opět poskytl příjemnou kulisu pro setkání přátel a partnerů společností Mapei a Everel.

V Mapei Quick-Step aréně představila společnost Mapei spolu s moderátorem Pavlem Cejnarem i nový obytný kontejner s prezentační místností a špičkovým technologickým vybavením. „Potěšily nás pozitivní reakce návštěvníků Tour de Mapei na tento netradiční stánek. Kontejner bude sloužit pro další prezentační aktivity naší společnosti. Využijeme jej i při školeních v rámci kampaně Makej s Mapei,“ prozradil Michal Horák, marketingový vedoucí společnosti Mapei.

Ve stánku společnosti Mapei měl autogramiádu dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu v nejprestižnější kategorii Elite Zdeněk Štybar. Fanouškové sice Zdeňka nechtěli pustit, ale v pravé poledne musel odstartovat 1 100 účastníků Olomoucké padesátky. V záplavě jezdců na startu byly významně zastoupeny dresy v barvách Mapei a Quick-Step. Více než 300 účastníků z řad Mapei a Quick-Step si zvolilo nejen fitness jízdu, ale i náročnější delší trať. V zázemí Mapei Quick-Step arény pak na ně čekalo dalších 200 příznivců cyklistky i obou značek.

Bez vážnějších zranění
Trasa Olomoucké padesátky byla již tradičně rozdělena do dvou okruhů. Hlavní okruh s převýšením 1 130 metrů měřil 51 km. Začátek trasy v délce 8 km byl pro opravy cesty v Dolanech pozměněn. Cyklisty však ani letos neminul přejezd přes brody Trusovického potoka a strmý sjezd do cíle. „Těší nás, že kromě několika defektů neutrpěl žádný závodník újmu. Všichni se nám ve zdraví vrátili do cíle. Přispělo k tomu i dobré počasí a suchý terén,“ zhodnotil akci Jiří Kaňkovský. Nejrychlejší muž přejel tuto trasu za 1 hodinu a 47 minut. Byl jím Jan Hruška. Z žen v Olomoucké padesátce zvítězila Petra Kottová.

Fitness jízda, která lákala především rekreační cyklisty, měřila místo ohlášených 19 až 25,9 km. Kopcovitý terén prověřil cyklistické schopnosti a kondici i fanoušků kratších tras. O medaile mohly v rámci dětských závodů Junior Trophy zabojovat také děti do 13 let.

Vítězi Tour de Mapei

Letošní Olomoucká padesátka měla kromě tradičních vítězů hlavního závodu i množství dalších hodnotných ocenění. Medaile se v Mapei Quick-Step aréně rozdávaly mužům a ženám za jednotlivé jízdy. Zvlášť byli oceněni vítězi týmu Mapei a vítězi týmu Quick-Step. Za tým Mapei si zlatou medaili na dlouhé trati odnesl Lukáš Frýba, za nímž následovali David Jílek a Petr Hrubý. Z žen si z medaile na dlouhé trati těšila jediná žena Dana Hečková. Fitness jízda mužů dopadla takto: 1. místo Jiří Štěpaník ml., 2. místo Jiří Štěpaník st., 3. místo Viktor Schrotter. Ženy se umístily v následujícím pořadí: 1. místo Pavla Obselková, 2. místo Markéta Strnková, 3. místo Jitka Ondrušková.

Ceny byly odevzdány nejen nejrychlejším mužům a ženám. Cena Šnek byla udělena také nejpomalejšímu účastníkovi ve fitness jízdě. Vítěz této kategorie si kromě poukazu na hodiny cyklisticky vysloužil i velkolepý aplaus. Moderátor na pódium pozval také nejstaršího účastníka Tour de Mapei – šestasedmdesátiletého Přemysla Dostalíka, kterému by sportovní formu mohli závidět i jeho o desetiletí mladší soupeři.

Pohoda v zázemí pomohla k výkonům
Sportovní událost měla díky neúnavné podpoře nadšených fanoušků správnou příchuť vrcholové akce. Závodníky v dresech Mapei a Quick-Step přišli podpořit nejen jejich nejbližší, ale i kolegové a obchodní partneři. Vzdor vysokému počtu hostů se v Mapei Quick-Step aréně podařilo navodit pohodovou rodinnou atmosféru. Čekání na borce na kolech zpříjemnily zajímavý doprovodný program, chutná grilovaná jídla a osvěžující nápoje. Po vyhlášení vítězů za týmy Mapei a Quick-Step přišla na řadu vynikající rocková zábava s živou kapelou. Mnozí zůstali a výborně se bavili až do rána. Pro všechny, kteří v areálu fotbalového hřiště přenocovali, čekalo ráno nejen příjemné probuzení do krásného slunného dne, ale také teplá snídaně a voňavá káva.