Praha nedodržela sliby, ani letos neotevřela tunel Blanka

Praha nedodržela sliby, ani letos neotevřela tunel Blanka

Praze se ani letos nepodařilo otevřít tunelový komplex Blanka, důležitou dopravní stavbu, která je s rozpočtem téměř 37 miliard korun nejvýznamnější investicí města posledních let. Zprovoznění tunelu, který se v průběhu stavby prodražil o zhruba o šest miliard korun, vedení města opakovaně odložilo. A zcela jistý není ani aktuální termín stanovený na jaro příštího roku. Původně měl přitom tunel řidičům sloužit už v roce 2011.

Jen v průběhu končícího roku slyšeli Pražané od politiků tři termíny, kdy se měla Blanka zaručeně otevřít. Nejprve se mluvilo o jaru, poté o přelomu září a října a nakonec radní slavnostní stříhání pásky naplánovali na začátek prosince. Ani jeden ze slibů nevyšel a téměř dokončená stavba zůstává pro řidiče dále uzavřena. Auta se letos nakonec rozjela jen po Trojském mostě, který je součástí komplexu.
    
Šestikilometrový tunel, o jehož výstavbě rozhodla minulá politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem, provází i další problémy. Stavební firma Metrostav před rokem kvůli dluhům Prahy pozastavila práce a spor o miliardové částky několik měsíců řešil rozhodčí soud.
    
Arbitráž letos ze stejného důvodu začala i se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS). Firmě ale v prosinci došla trpělivost a hrozí, že v lednu odejde ze stavby. Její odchod by mohl znamenat, že v práci nebudou moci pokračovat ani další firmy. Praha slíbila, že s IDS bude o situaci jednat. Ke konci roku ale zároveň začala s přípravou soutěže na nového správce.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: thinkstock.com