Dětský rostoucí nábytek

Dětský rostoucí nábytek

Při výběru nábytku by měly být nejdůležitějšími parametry funkčnost a design, u dětského nábytku to platí dvojnásob. V rámci souboru jarních veletrhů se zaměřením na bydlení, které se uskutečnily letos v Praze - Letňanech, byl představen právě i nábytek pro nejmenší.

Dětský nábytek by měl rozvíjet a podněcovat dětskou fantazii z hlediska designu či funkce, ale měl by být i praktický – snadno udržovatelný, s dostatkem úložných prostor, variabilní a multifunkční. A pokud „umí“ s dítětem také růst, je to jednoznačné plus. Děti rostou rychle, investovat však do nábytku, který plně využijí až v budoucnosti, není dobré. Zejména sedací nábytek a stůl by měl odpovídat jejich věku a výšce, jakákoli dočasná řešení či úpravy jsou k neprospěchu jejich pohodlí a zdravého vývoje.
  

Takzvaný rostoucí nábytek je ideálním vybavením dětského pokoje, neboť nabízí univerzální, a přitom stylové řešení potřeb dítěte v intervalu od předškolních let až téměř do dospělosti. Základem tohoto typu nábytku pro děti jsou stoly s variabilní výškou a polohovatelnou deskou, a židle podle typu s možností nastavení výšky a hloubky sedu a výšky opěrky. Jsou konstrukčně vyřešeny tak, aby byly vždy stabilní a snadno ovladatelné. Například firma Moll nabízí stoly s třemi typy polohování – univerzálním (zvedá se celý šíře stolu), a variantu pro praváky (zvedá se pravá část pracovní desky) či pro leváky (zvedá se levá část pracovní desky). Tato variabilita je pro dítě velmi komfortní a nabízí větší možnosti při práci u stolu.

  

Dětský rostoucí nábytek je vyroben z kvalitních a ekologických materiálů – lamina, masivu či kvalitního plastu, a splňují náročné požadavky na ergonomii a tělesný rozvoj dětí. Ovládání stavitelnosti může být manuální nebo pomocí táhel či jednoduchých převodů.  Výhodou je možnost výměny některých komponent (potahy židlí, madla atd.) souběžně se změnami vkusu dítěte v průběhu let. Řady rostoucího nábytku jsou doplněny dalšími součástmi – kontejnery, které mohou sloužit i jako sedačka, nástavbami, PC stolky, lampičkami a podobně.

Fotodokumentace:
Rostoucí nábytek firmy Moll nabízí variabilitu a kvalitní provedení pro děti od předškolního věku až po studenty.

Text a foto: Dana D. Daňková