řopík

Kdo chce řopík? Do prodeje jdou další části pohraničního opevnění

Ministerstvo obrany (MO) prodává další části předválečného pohraničního opevnění. V dnes zveřejněné nabídce je 27 lehkých železobetonových opevnění, známých jako řopíky. Kromě nich se chce úřad zbavit i několika nepotřebných pozemků. Nabízí 35 položek s minimální požadovanou kupní cenou v součtu přes 27,6 milionu korun.

Výběrové řízení na nepotřebný nemovitý majetek vypisuje ministerstvo obrany pravidelně, v aktuálním seznamu je 16 položek, které se nepodařilo prodat v minulých řízeních, mezi nimi i 12 řopíků. „Přestože jsou skoro všechny situovány na nevlastních pozemcích, nic nebrání jejich prodeji, protože předkupní právo vlastníci pozemků neuplatnili,“ uvedlo MO. Řopíky k prodeji jsou mimo jiné na Znojemsku, Opavsku či Bruntálsku.

Úřad nabízí k prodeji také několik pozemků, například v pražské čtvrti Točná, v Rožmitále pod Třemšínem či v Hradešíně. Další pozemek je v nabídce také v Brně nebo v pražské Michli.

Ministerstvo obrany se zbavuje nepotřebných nemovitostí opakovaně. Další nabídku předpokládá zveřejnit na konci července. Jejím obsahem by měly být dosud neprodané i nově zařazené nemovitosti.

Řopíky vznikaly koncem 30. let minulého století jako součást pohraničního opevnění. Název získaly ze zkratky ŘOP, jež označovalo Ředitelství opevňovacích prací, které výstavbu opevnění řídilo. Jde o malé železobetonové pevnůstky určené pro tři až sedm mužů, opatřené střílnami a pancéřovými dveřmi.