Nízkoteplotní vytápění a úsporné konvektory
Galerie(6)

Nízkoteplotní vytápění a úsporné konvektory

Partneři sekce:

Při výstavbě domu či bytu nebo jejich rekonstrukci je výběr vhodného systému vytápění zcela zásadní. Najít takový systém, který nám zajistí dostatečnou tepelnou pohodu, sníží spotřebu energie a navíc je šetrný k životnímu prostředí, nemusí být vždy jednoduché. Takovéto moderní energeticky úsporné vytápění zajišťují právě nízkoteplotní otopné soustavy s účinnými konvektory Licon.

Podstata nízkoteplotního vytápění

U nízkoteplotních otopných soustav je voda pro vytápění ohřívána na nízké teploty, zpravidla v rozmezí 35 až 55 °C (oproti běžným 70 °C). Mezi hlavní výhody nízkoteplotní vodní soustavy patří úsporný provoz, možnost napojení podlahového topení a také alternativních zdrojů tepla – tepelného čerpadla, solárního kolektoru a dalších nízkoteplotních zdrojů.

Při instalaci teplovodního vytápění s nízkoteplotním zdrojem budete muset řešit otázku koncového zařízení, tedy otopného tělesa. Kromě nejrůznějších typů velkoplošných systému vytápění e dnes na trhu k dispozici také široký sortiment moderních, vysoce účinných teplovodních konvektorů.

Nové typy teplovodních konvektorů

Teplovodní konvektory jsou alternativou nebo doplňkem k velkoplošným systémům. Tato otopná konvektorová tělesa jsou dostupná v provedení podlahovém, nástěnném, samostojném nebo jako konvektorové lavice.

Pro nízkoteplotní systémy jsou nejvhodnější vysoce výkonné konvektory s ventilátorem. Ventilátor několikanásobně zvýší účinnost – to platí i pro nízké teploty systému vytápění. Ventilátory jsou dnes již téměř neslyšné. Společnost Licon dodává na trh speciální, patentově chráněné ventilátory, které používají systém diskových magnetických motorků. Konvektorové systémy vytápění s takovýmito ventilátory běžně nedosahují úrovně ani 30 dBA a spotřebují jen okolo 5 W. 


Konvektory, které chladí i dochlazují

Konvektory s ventilátorem jsou vhodným doplňkem moderních nízkoteplotních systémů pro jejich efektivitu, univerzálnost, úspornost a dlouhou životnost. Kromě vysoce účinného vytápění nabízí konvektorová otopná tělesa s ventilátorem Licon rovněž i účinné dochlazování nebo chlazení.

   
Systémy, které v létě chladí (chlazení a topení v jednom).    Systémy, které v zimě topí (topení a chlazení v jednom).

                                             
Společnost  Licon uvedla na trh několik novinek vhodných pro nízkoteplotní zdroje:
– nástěnný konvektor s ventilátorem typu OKIOC k vytápění/dochlazování ,
– volně stojící konvektory s ventilátorem typu OLOC k vytápění,
– podlahové konvektory typu PKOC , PKIOC a PKWOC k vytápění/dochlazování/chlazení.

Dochlazování může být u konvektorů i benefitem zadarmo. Například v systému s tepelným čerpadlem, které umožňuje reverzní chod (v létě chladí, v zimě topí), je možné tohoto účelu dosáhnout pouze s jedním koncovým zařízením – konvektorem. Není třeba instalovat dodatečný systém klimatizace. A to za srovnatelných investičních nákladů s velkoplošným systémem.
 

Na obrázku jsou příklady efektivity jednotlivých typů topných těles v nízkoteplotním systému. U typu OKIOC je výkon v závislosti na otáčkách ventilátoru.

Budoucnost

Zavedení energetických štítků domů a budov (směrnice EU 2020) je jasným důkazem, že spotřeba energie bude do budoucna vnímána jako velmi důležitý pojem, ať už při prodeji developerských projektů nebo provozování takového domu či objektu. Česká společnost Licon je významným evropským výrobcem moderních otopných konvektorových těles, která klade velký důraz na vývoj nejmodernějších systémů vytápění. Díky úzké spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, která je podpořena dotací z programu TACR, Licon dále pracuje na inovacích a vývoji nových výrobků zaměřených zejména na zvýšení účinnosti u nízkoteplotních zdrojů s dochlazováním.

Bližší technické specifikace najdete na www.licon.cz.

–>–>